yarçın çayı

Tarçın Çayının Tarifi ve Faydaları

Uzmanlar evde kolaylıkla yapabileceğimiz Tarçın Çayının Sağlığımıza Faydasını Saymakla Bitiremiyor..

Tarçın ağacının kabuğundan elde edilmektedir. Kabuk halinde ya da toz şeklinde bulabilirsiniz.

Tarçın pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan çok eski baharatlardan biridir. Sindirim sistemindeki bozukluk, ishal, adet dönemi ağrıları gibi rahatsızlıkları tedavi etmekte kullanılır. Tarçın son dönemde şeker hastalığı için de kullanılmaktadır.

Tarçının Sağlık Açısından Faydaları:

 1. Soğuk algınlığına iyi gelir
 2. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir
 3. Kilo vermeye yardımcıdır
 4. Kan şekerini dengeler
 5. Mide kramplarına iyi gelir
 6. Anti bakteriyel özelliği vardır
 7. Enfeksiyon oluşumunu engeller
 8. Vücutta biriken yağları yakar
 9. Öksürüğü hafifletir
 10. Vücut direncini artırır

Tarçın Çayı Hazırlanışı

Tarçın çayını iki şekilde yapabilirsiniz; tarçın kabuğu ya da toz haline getirilmiş tarçınla hazırlanabilir.

 1. Tarçın kabuğundan yapacaksanız; 1 adet çubuk tarçını bir kaç parçaya bölerek yarım litre kaynamış suya atıp demlenmesini bekleyin. 10 dakika demlenmesi önerilir.
 2. Toz tarçından hazırlayacaksanız; çay bardağına 1 çay kaşığı toz tarçını ekleyin ve üzerine kaynamış su ekleyerek karıştırın. 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra çay hazır hale gelecektir. 4-5 dakika demlenmesi önerilir.

Tarçının sağlığa yararları

Tarçın vücut ısısını dengelemektedir. Kötü kolesterol seviyesini düşürür ve iyi kolesterolün belli değerde kalmasını sağlar.son yıllarda yapılan araştırmalara göre kan şekerini dengede tutmaktadır ve obeziteye karşı etkilidir.

Tarçın gıdalarda bakteri oluşumunu engellemektedir ve doğal gıda katkı maddesi olarak kullanılır. Demir yönünden zengindir.
Kalsiyum içerdiği için kemikleri ve dişleri güçlendirmektedir. Ayrıca tarçın magnezyum ve lif açısından zengin olması yönüyle tuzun atılma süresini hızlandırır. Doğal olarak kalın bağırsak kanseri riskini azaltır.

İçerisinde tarçın bulunan yemekler tüketen insanlarda beyin fonksiyonunu olumlu yönde geliştirdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca tarçın kokusu ile ilgili yapılan çalışmalarda ise özellikle bilgisayar başında sürekli çalışan kişilerde kısa zamanlı hafızayı geliştirdiği görülmüştür.

Yan Etkileri Nelerdir?
Bazı kişilerde aşırı duyarlığa ve alerjik reaksiyona sebep olabilir. Gebelik ve emzirme döneminde sınırlı ve kontrollü kullanılmalıdır. Cilde uzun süreli temas ettiğinde tahriş edebilir.

2 YORUM

 1. MURAT

  Cok faydali bilgiler sunmusunuz bitkilerin faydalarinin yaninda bitkilerin yan etkilerinide sunmaniz kalitenizin super oldugunu gösteriyor tsk Allah razi olsun