Cildin Pul Pul Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Bu yazımızda özellikle kış aylarında kızaran, pullanan, kaşıntı ile kendini gösteren cilt şikayetlerinin nedenlerini siz değerli Bilgi Doktoru üyeleriyle paylaştık.

 

Ciltte kaşıntıya neler sebep olur ?

 

“Cilt kuruluğu vücudun tüm bölgelerinde görülebilir. Ancak, en sık yüzde, kollarda ve bacaklarda görülür. Çoğunlukla  sadece hafif kuruluk ve pullanma şeklinde olurken nadiren kırmızı para şeklinde kızarık plaklar ve üzerinde beyaz kabuklanma şeklinde egzamalar da eşlik edebilir. Kuruluğun, vücut kaşıntılarının en önemli nedeni olduğu unutulmamalıdır. Kaşıntıya bağlı olarak özellikle bacakların alt kısımlarında kaşıntılı yaralar oluşabilir. Cilt kuruluğu; şeker, tiroid, kansızlık, vitamin eksiklikleri gibi durumlarda daha sık gözlenir.

 

Cilt kaşıntılarında kolonya iyi gelir mi ?

 

Kaşıntıyı önlemek için kolonya, alkollü sıvılar ve uygunsuz ilaç kullanan hastalarda bu maddelere bağlı olarak cilt alerjileri görülebilir. Bu uygulamalardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Cilt kuruluğunun en sık sebebi yapılan yanlış uygulamalardır. Bunlar; sık duş almak, vücut temizliği için duş jellerinin kullanımı, deterjanlar, sentetik iç çamaşırları, külotlu sentetik çoraplar, likralı kıyafetler, yün giysiler olarak sıralanabilir.


-------- Sponsorlu --------


Cilt kuruluğuna neden olan sebepler ?

 

Cilt kuruluğunda beslenme alışkanlıkları da etken olabilir. Bol sıvı tüketimi cilt sağlığı için çok önemlidir. Bunun dışında demir, çinko, B12 vitamin, biotin gibi pek çok vitamin ve mineral eksikliğinde cildin doğal yapısı bozulduğu için ciltte kuruma, kaşıntı ve egzamalar daha sık görülür. Bol sıvı, meyve ve sebze, kuru baklagiller tüketimi önemlidir. Fındık, badem, ceviz günlük olarak az miktarda tüketilmelidir.  Katkı maddesi içeren gıdalardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

 

Cildinize uygun bir nemlendirici önemli

 

Yüzümüz, kış aylarında dış faktörlere en fazla maruz kalan vücut bölgesidir. Bu nedenle yüzümüze biraz daha özen göstermeliyiz. Yüz nemlendiricisi cilt tipine göre seçilmelidir. Birçok kişi yüzünde hassasiyet sebebi ile gelişen pullanmayı kuruluk olarak değerlendirip yağlı nemlendiriciler kullanır, buna bağlı olarak yüzün diğer bölgelerinde siyah nokta ve sivilceler de artış gözlenir. Gün içinde yüzünüze su teması oluyor ise nemlendirici tekrarlanarak kullanılmalı. Yüz için sabun ve paraben içermeyen yumuşak bir temizleyici cilt tipine uygun olarak seçilmelidir.

 

Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerinizi değerli Bilgi Doktoru üyeleriyle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir