Bunama Testi Nasıl Yapılır

JAPON bilim adamlarının çalışmalarına göre, tek ayak üstünde en az 20 saniye dengede duramayanların yaşamlarının bir aşamasında felç geçirme ya da bunama hastalığına yakalanma ihtimalleri daha fazla.

Araştırma yaş ortalamaları 67 olan 841 bayan ile 546 erkek üstünde yapıldı. MR testi de yapılan katılımcılardan gözleri açık halde maksimum 60 saniye bir ayak üstünde durmaları istendi.

Beyinlerinde en az 2 noktada mikro seviyede kanama belirlenen katılımcıların % 30’unun 20 saniye kadar dengede durma problemi yaşadıkları tespit edildi.


-------- Sponsorlu --------

Ayakta Bunama Testi

Kyoto Üniversitesi’nden Doktor Yasuharu Tabara, “Araştırmalarımız tek ayak üstünde durabilme yeteneğinin beyin sağlığı bakımından ciddi bir test olduğunu vurguladı. Tek ayak üstünde dengede durmakta zorlananlar daha çok dikkat edilmelidir. Çünkü bu durum beyin hastalığı yada biliçsel gerilemeye işaret ediyor olabilir.

Yapılan bu çalışma, Amerikan Sağlık Derneği yayını Stroke isimli dergide yayımlandı.

Japon yöntemi ile Ayakta Bunama Testi ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

3 YORUM

  1. Pingback: DİJİTAL BUNAMA Nedir, Nasıl Önlenir, Belirtileri Nelerdir? » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir