Bu Yiyeceklerin Son Kullanma Tarihi Asla Geçmiyor

Alın, saklayın ve ne zaman isterseniz kullanmaya devam edin. Bu yiyecekler bozulmaya direniyor.

Zamana karşı bozulmadan direnmek mümkün mü? Evet mümkün.

Bal

Doğal mucize bal sonsuza kadar dayanabilir. Günler geçtikçe kristalleşme ve renk değişimi görülebilir ama bunlar yenmesine bir engel teşkil etmeyecek. Kristalleşen ballarınızın üzerine bir miktar su döküp karıştırarak kristallerin çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Pirinç

Böceklenmemesi için kapalı, oksijensiz ve soğuk bir ortamda saklamayı başarabilirseniz, pirinciniz en az 30 yıl bozulmadan dayanabilir.

Sirke

Sirke o kadar dayanıklıdır ki, sirkenin içine atılan yiyecekler bile uzun süre bozulmadan kalabilir. Düşük pH oranı sayesinde bir kere aldığınız sirkeyi ömrünüz boyunca saklayabilirsiniz.

Tuz

Balık kokarsa tuzlanır, peki tuz kokarsa ne olur? Hiçbir şey olmaz çünkü tuz kokmaz. Tuz, bakterilerin dehidre olmasını sağladığı için çürümeye izin vermeyen kuvvetli bir mineraldir ve sonsuza kadar bozulmadan dayanabilir.

Şeker

Şeker de tıpkı tuz gibi dehidrasyona yol açtığı için bakterilenmez ama böceklenebilir, bu yüzden de hava geçirmez bir kapta saklamalısınız.


-------- Sponsorlu --------

Kuru fasulye

Kuru fasulyeyi de ağzı kapalı ve nispeten ışık görmeyen kaplarda saklamayı başarırsanız, kendisiyle seneler süren bir birlikteliğiniz olabilir.

Hazır kahve

Kahveyi ağzı açık veya kapalı şekilde, bir buzdolabınız olduğu ve çalışmaya devam ettiği müddetçe saklayabilirsiniz.

Fıstık ezmesi

Buzdolabına konulmayan tiplerdeki fıstık ezmeleri, 2 yıla kadar yakın bir süre, içindeki bulunan yağ sayesinde bozulmadan durabiliyor.

Soya sosu

Açılmamış soya soslarının da bir son kullanma tarihi yoktur, ömrünüz yettiği ölçüde saklayabilirsiniz.

Vanilya özü

Vanilya özü, kuru, serin ve ışık görmeyen ortamlarda ömür boyu kalabilen bir kuru bitki çeşidi. Açık bir şekilde diğer yiyeceklerle beraber saklamanız, o yiyeceklere de farklı ve lezzetli bir aroma geçmesine neden olacaktır.

Mısır nişastası

Mısır nişastasını süresiz olarak muhafaza etmek için kuru, sıkıca kapatılmış ve serin bir yerde saklayın. Ve böylece mısır nişastası ilelebet sizin yanınızda olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir