Bahar Alerjisine Karşı Mayıs Papatyası

Mevsimsel alerjisi olanlar Mayıs Papatyası ile hazırlanan bitkisel çayı içebilir..

Bilgi Doktoru – Mayıs papatyası çayının faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar, mevsimsel alerji sorunu olan hastalarına mayıs papatyası çayını önerdi.  Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da başta olmak üzere pek çok uzman mevsimsel polen alerjilerine karşı papatya çayı içilmesini tavsiye ediyor. Biz de siz değerli Bilgi Doktoru okurlarımıza alerjiye karşı kullanılan mayıs papatyası hakkında bilgi vereceğiz.

Genel olarak mevsim değişimlerinde (özellikle içinde bulunduğumuz bahar aylarında) çıkan polenler pek çok kişide alerjiye sebep olmaktadır. Uzmanlar, mayıs papatyasına dikkatleri çekerek alerjik reaksiyonda etkili bir bitki olduğunu söylemiştir. Mayıs papatyasının, alerji oluşumunu ve mikrop oluşumunu engelleyici özelliği vardır. Ayrıca sivilce oluşumu, yüzde oluşan şişkinlik, cildin temizlenmesi gibi durumlarda da faydalı olabilmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Papatya çayı nasıl hazırlanır

Yapılışı: Bir tatlı kaşığı papatyayı kaynamış sıcak suyun içerisine atarak 3 – 5 dakika kadar demlenmesini sağlayın ve demlenen papatya çayını süzdükten sonra içebilirsiniz.

Mayıs papatyası günlük iki üç bardak içilebilir. Bitkinin faydası toplanma ve kurutulma şekline göre değişebilmektedir. Yanlış uygulama durumunda bitkinin etkisinin azalmasına yol açar.

Not: Papatya bitkisinin toplanmasının üstünden bir yıl geçmişse kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir