Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alış veriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Son günlerde gündemimizden düşmeyen tartışma; içinde zehirli maddeler olan ayakkabıların ayağımızda kalıcı sağlık sorunlarına sebep olması oldu. Gerçekten de belirtilen ayakkabılar sağlığımızı önemli oranda tehdit edebiliyor.

Profesör Doktor Bekir Sami Uyanık zehirli ayakkabıların kullanımının sebep olacağı sorunlar ve dikkat etmemiz gerekli olanlarla ilgili açıklama yaptı

Azo Boyalarının Zararları

Çoğu vatandaşın ayak sağlığı hakkında risk altında olduğunu vurgulayan Profesör Doktor Uyanık; ‘Bilhassa ayakkabı, giyim, kırtasiye malzemeleri ve başka tekstil ürünlerinin imalatında en fazla tüketilen kimyasal madde Azo isimli bir boyadır.

Azo Boyaları başta olmak suretiyle, başka kimyasallar, belirlenmiş limitler üstünde kullanıldığı taktirde, bunların bozulması ile meydana gelen ortam kanserojen etki yapabilir. Bir şekilde, bedenimize girebilen, her kimyasal maddenin toksik (zehirli) olma ihtimali bulunur.

Belirlenen miktarlar üstünde kimyasal içeren bu ayakkabılar kullanılırsa alerjik ve zehirleyici etki yapmakla beraber, kanserojen özellikleriyle günler haftalar seneler ardından bile zarar verebilir’ şeklinde bildirildi.


-------- Sponsorlu --------

Ayakkabı veya Kıyafet Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler Maddeler Halinde

1. Herhangi bir ürünü alırken üretici firmanın açık isminin, iletişim bilgilerinin ve adresinin yer aldığı ürünleri tercih etmelisiniz.

2. Bilhassa plastik, tekstil ve deri malzemelerinde renk ne kadar koyu olursa o kadar çok boya maddenin eklenmiş olabileceğini hatırlayın.

3. Kimyasal kokuya sahip, koyu renkli malzemelerden uzak durun.

4. Aldıklarınızı kullanmadan önce kesinlikle yıkayın. Çünkü, ıslandığı zaman renk veren, boyası akan koyu renkli elbiselerin vücuda temas etmesi çok zararlıdır.

5. Ürünlerin etiketlerinde yada kataloğunda uyarılar bulunuyorsa bunları okuyun.

6. Bilhassa alerjik yapınız varsa, ürün tercihlerinizde daha dikkatli ve bilinçli davranmanız gerekir.

7. Ayakkabınızın terlememesine özen gösterin. İmkan varsa, 1 – 2 gün havalandırın ve bu sırada başka bir ayakkabı ile dönüşümlü şekilde kullanın.

8. Kimyasallar her yaştaki bireyler açısından risk unsuru olmakla beraber, bilhassa çocuklar ile gebeler bakımından çok daha tehlikeli olabildiği için, seçeceğiniz ürünlerde daha titiz hareket ediniz.

9. Şayet diyabet rahatsızlığınız bulunuyorsa ayaklardaki dolaşım sorunluluğunuz sebebiyle enfeksiyonlara eğiliminiz olması sebebiyle ayakkabı hakkında çok daha temkinli hareket ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir