Türkiyede Mers Virüsünden Ölen Varmı?

Korkulan oldu sevgili Bilgi Doktoru okurlarım ve Türkiye’de MERS VİRÜSÜNDEN ÖLÜMLER BAŞLADI….

Hatay İlimizde Yaşamını yitiren bir hastanın incelenmesi sonrasında MERS VİRÜSÜNDEN öldüğü tespit edildi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Hatay ‘da yaşayan ve Arabistan’a iş amacıyla giden bir vatandaşımızın Türkiye’de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiğini açıklayarak, aşağıdaki ifadeleri dile getirdi;

Hatay İlimizdeki Hastadan alınan örneklerin Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarında yapılan analiz sonucuna göre söz konusu hastanın MERS virüsü taşıdığı tespit edilmiştir.


-------- Sponsorlu --------

Yapılan araştırma sonucunda Suudi Arabistan’da çalışan hastanın, Türkiye dönüşü öncesinde son 10 gündür devam eden sağlık şikayetleri olduğu saptanmış olup, 6 Ekim 2014 tarihinde Türkiye’ye döndüğü ve uçaktan indikten sonra doğrudan özel bir sağlık kuruluşuna başvurduğu bilgisi alınmıştır. Durumunun ağır olması sebebiyle yoğun bakım şartlarında tedavisi yapılan hastamız, 11 Ekim 2014 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Hastadan alınan örneklerin Ankara’daki Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarında incelenmesi sonucu hastanın MERS-CoV olduğu bugün anlaşılmıştır.

 

Hatay’da MERS VİRÜSÜNDEN ÖLEN Kişi Hangi Uçakla Türkiye’ye Geldi

Ölen Hastanın MERS virüsü taşıdığının anlaşılmasından hemen sonra Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü ile temasa geçildiği belirtilirken hastanın ailesi ve sağlık personeli dahil tüm temaslı kişilerin tespit edilerek gerekli bilgilendirmenin yapılmasının istendiği bildirildi. Şuan kullanılan uçakla ilgili ve bu uçağa binen yolcularla ilgili çalışmaların devam ettiği aktarıldı.

1 YORUM

  1. Pingback: SARS, MERS, CORONA ve EBOLA Virüsleri (Hepsi Tek Başlık Altında) | Bilgi DOKTORU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir