Solitaire Stenti (2015 Yeni Felç Tedavisi Yöntemi)

Geliştirilen yeni bir stent ile beyinden kan pıhtısı alma tedavisinde yeni umutlar var. Kanadalı bilim adamlarının bu çalışması felç tedavisinde yeni bir ışık yakıyor.

Kanada’nın Calgary Üniversitesi’nde bir grup bilim insanı, felçlilerin tedavisinde yeni bir teknik buldu.

Çalışmayla ilgili açıklama yapan ekibin başı Dr. Michael Hill, geliştirdikleri yöntemin “son 20 senedeki en ciddi ilerleme” olduğunu söyledi. Geliştirdikleri yeni stent ile endovasküler tedavi olarak bilinen beyinden kan pıhtısı alma tedavisinde ilerleme sağladıklarını aktaran Hill, bu şekilde mevcut tekniklerle % 30’u geçmeyen felçli hastaların iyileşme oranını %55’e çıkardıklarını açıkladı.

Solitaire İsimli Stenti

Kasıktan girdikleri damar yoluyla “solitaire” ismi verilen stenti vücuda yerleştiren bilim adamları, beyinde tıkalı damara kadar giden ve kan pıhtılarını toplayan stenti daha sonra geri alarak tıkalı alanı açmayı başardı. Stenti izleyen Kanadalı bilimciler, bu teknikle beyni pıhtılardan arındırılan hastaların iyileştiklerini ve felç kaynaklı ölüm ihtimalinin ciddi oranlarda azaldığını kaydetti.


-------- Sponsorlu --------

2015 Yeni Felç Tedavi Yöntemi

Toronto Western Hospital Nöroradyolojistlerinden Doktor Timo Krings, halen tPA olarak bilinen teknikle eritilmeye çalışılan kan pıhtılarında, her 10 hastadan 4’ünde olumlu sonuç elde edilirken, yeni stent tekniği ile bu oranın 10’da 8’e çıktığını söylendi.

Öte yandan felçli hastaların tedavisine her sene 2,7 milyar dolar harcanan Kanada’da bu teknik sayesinde ciddi tasarruf sağlanması düşünülüyor.

Calgary Üniversitesi Cumming Tıp Fakültesi ve Hotchkiss Beyin Enstitüsü’nde görevlilerinin bu çalışmaları, “New England Journal of Medicine” isimli yabancı bir tıp dergisinin son sayısında yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir