Sirkenin Bahçenizdeki Süper Kullanım Alanları

Sirkeyi mutfağınızda, ev temizliğinde vs. oldukça farklı alanlarda kullanıyor olabilirsiniz. Peki hiç bahçenizde kullandınız mı? Kullandığınız yapay gübrelerin içerisindeki kimyasallar zaman içerisinde bahçenizdeki toprağın verimini düşürür ve bu da toprağınızda yetiştirdiğiniz ürünlere zarar verir.

Sirkenin bahçeniz için faydalarını öğrenince çok şaşıracaksınız.

Hayvanları ve zararlı böcekleri uzak tutar.

Fareler, köstebekler, tavşanlar, köpekler ve kediler sirkenin kokusunu hiç sevmez. Eğer bu tür hayvanlardan bahçenizi korumak istiyorsanız, bahçenizde bulunan bitkilerin üzerine sirke püskürtebilirsiniz.

Sirkeyi bez parçalarına emdirin. Bu bez parçalarını bahçe sınırlarınıza yerleştirin ve istemediğiniz hayvanları uzak tutun. Bezleri yağmur yağdıktan sonra değiştirmelisiniz.

Kil kapları temizler

Kil kaplar, toprağı yaz aylarında serin ve nemli tutar ve estetik açıdan da oldukça tercih edilebilirlerdir. Fakat kil kaplar, zamanla topraktan mineralleri ve tuzu emdiği için renkleri değişir.

Sirke yardımıyla bu kil kapları ilk günkü görünümlerine kavuşturursunuz. Burada yapmanız gereken tek şey, kapları olabildiğince dikkatli fırçalayıp daha sonra bir çay bardağı su ve bir çay bardağı sirke karışımında yarım saat bekletmek.


-------- Sponsorlu --------

Karıncalardan kurtarır

Bitkilerinizin diplerinde oluşan zararlı otları ve bitkilerin yapraklarından beslenen karıncaları sirke ile ortadan kaldırabilirsiniz.

Karıncaların ve zararlı otların bulunduğu bölgelere sirke püskürtün ve bunu her yağmurdan sonra yenileyin.

Kesilmiş Çiçeklerin Canlılığını Korur
Su içerisindeki çiçeklerin suyuna iki yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı şekeri karıştırıp dökün. Böylelikle çiçekleriniz daha uzun süre dayanacaktır.

Suyu düzenli aralıklarla değiştirip, her değişimde bu karışımı eklerseniz çiçekleriniz daha uzun süre dayanacaktır.

Bahçe Aletlerinden Pası Çıkartır
Bahçe aletlerinizi sirke ile güzelce temizlerseniz paslardan kurtulabilirsiniz.

Mantarla Savaşır
Bitkilerinizin büyümesi beklediğiniz gibi değilse ve bir de yapraklarında büyük büyük siyah lekeler oluşmaya başladıysa, mantar ya da küflerle karşı karşıyasınız. Bu durumda, 2 yemek kaşığı beyaz sirkeyi, bir bardak papatya çayı ile karıştırıp bitkilere püskürtün.

Gülleriniz için, 4 L su ile 3 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırıp uygulayın.

Tüm bunların yanı sıra, sirkeyi salyangozlardan kurtulabilmek ve yeni tohumların çimlenmesi için de kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir