Şifalı Bitki: Moringa Oleifera Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şifalı Bitki: Moringa Oleifera Nedir? Faydaları Nelerdir?

Mucize Sebze olarak bilinen Moringa Oleifera Nedir? Bu şifalı bitkinin faydaları ve kullanımı hakkında tüm merak ettikleriniz…

Moringa Oleifera Nedir? Moringa dünyanın en faydalı bitkisi olarak biliniyor. Moringa Oleifera; Asya, Afrika ve Orta Amerika’da mucize sebze olarak kullanılan bir bitkidir. Ağacı, yaprağı, tohumu, kabuğu ve kerestesi ile her bölümü kullanılan moringa Malezya’da fıstık olarak da tüketilmektedir.

Moringa Oleifera Nasıl Yenir? Kök kısmı yaban turpu gibi tüketilmektedir. Yaprakları ise salatalarda ve haşlanarak yemeklerde kullanılır. Yapraklarındaki C vitamini miktarı bir portakala göre 7 kat fazla olan moringa bitkisi bir süte göre 4 kat kalsiyum 2 kat protein, havuca göre 4 kat A vitamini, muza göre de 3 kat potasyum içerir. Bunların haricinde moringa bitkisinin faydaları şu şekildedir…

Moringa Sebzesinin Tüm Faydaları ve Kullanım Alanları:

Moringa ağacının 100 gram tohumu 1 litre suya döküldüğünde suyun içerisindeki pisliklerin dibe çökmesini sağlıyor ve suyun içindeki bakterileri %99 oranında öldürüyor.

Görme kalitesini artırarak var olan göz rahatsızlıklarını tedavi edicidir.

Ülser ve yara tedavisinde etkilidir.

Kulak ve baş ağrılarını hafifleticidir.

Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.

Bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

Mide ağrılarına iyi gelir.

Emziren annelerin sütünü artırır.

Protein bakımından oldukça zengindir.

Doğal mineral eksikliğini giderir.


-------- Sponsorlu --------

Etkili bir antioksidandır. İçerisinde bulunan A, C ve D vitaminleri sayesinde yaşlılık belirtilerine karşı etkilidir.

Cildi güzelleştirir. Kırışıklıkları azaltır ve önler.

Kalp ve böbrek hastalıklarının oluşmasını önler.

Kansere karşı önleyici olduğu bir çok araştırmaya göre kanıtlanmıştır.

Düşük miktarda yağ ve karbonhidrat içerdiği için zayıflamaya yardımcı bir bitkidir.

Tümör oluşmasını engeller.

Sadece bir gıda değil aynı zamanda bir ilaç olan moringa fonksiyonel gıda olarak da tüketilmelidir.

İçerisinde metionin ve sistin içermesi sebebiyle güçlü bir amino asit kaynağıdır.

Moringa Oleifera Bitkisi Yaprağı

Moringa Nasıl Kullanılır?

Bitkinin Kullanımı: Moringa bitkisi et, tavuk ve balık yemekleri ile sebze yemeklerinde tat veren lezzetli bir bitkidir. Bunun yanında mango meyvesiyle çorbası yapılır. Ayrıca maringo yaprakları ile çay yapılmaktadır. Moringa çayı da uzmanlar tarafından önerilen bir kullanım şeklidir. Tohumlarının ise en mucizevi özelliği içme suyunu temizleme özelliği göstermesidir. Moringa sudaki tüm pislikleri ve mikropları temizliyor!

Başta da belirttiğimiz gibi 100 gram moringa tohumu 1 lite suya ilave edildiğinde suyun içerisindeki tüm pislikleri temizler. Suyun içinde ki bakterileri %99 oranında yok eder. Ayrıca moringa tohumu kavrularak fıstık gibi çerez olarak da tüketilebilir.

16 YORUM

 1. Suleyman kaya

  Facebook, Instagram ve letgo’dan ‘moringa sülo’ ismi ile bana ulaşmak mümkündür. Antalyada akdeniz üniversitesi ile üretim yapiyoruz. Saygilar

 2. Onur

  Arkadaşlar kolay kolay yorum yapmam ama buna yazmak istedim yanlışa düşmeyin diye,asıl adı akasya denir bir çok şehirde yol kenarlarına dikilir hoş kokusu vardır, ve çiçeğini tuketenler var(Bilgi)

 3. Şerafettin Coşkun

  Şu anda elimde 2500 adet Moringa tohumu var ve 100 adet fide yetiştirdim. Moringa konusunda iyi bir derecede bilgiye sahibim. İsteyenlerle paylaşmaya hazırım.

  • Semiye

   Selam ben hem seker hastasiyim ve de üstelik 145 kiloyum bana bu konuda bilgi verir misiniz ve yardımcı olurmusunuz

 4. Uğur Sönmez

  arkadaşlar bu bitki, Gaziantep/Nurdağı ilçesi nde, üniversite önderliğinde, devlet araştırma çiftliğinde geçen yıl üretilmeye başlandı. şuanda moringa nın çayı, sabunu dahil bir çok ürün yelpazesi mevcut. Nurdağı meslek yüksekokulu moringa bitkisi diye google dan arama yapın, okulun telefonlarına ulaşıp ürünü nasıl temin edeceğinizi öğrenin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir