Shea Yağı (Karite Yağı) Nedir, Faydaları Nelerdir?

SHEA YAĞI – Karite Yağı Nedir?
Shea yağı yani karite yağı yoğunlukla Afrika’da bulunan karita ağacının cevizlerinden elde edilen rengi uçuk sarı olan bir yağdır. Karite ağacı; boyları 25 metreye kadar uzayabilen tropikal bir ağaçtır. Ortalama 250 yıl ömrü olan karite ağaçları meyve verebilmeleri için ortalama 25 yıl geçmektedir. Doğada yabani olarak bulunan bu ağaçların yetiştiriciliği de yapılmamaktadır. Karite ağaçlarından meyveleri toplandıktan sonra kurutulur ve ince bir macun kıvamına getirilir. Ardından bu macun yağ kıvamına gelmektedir. Özellikle cilt ve saç bakımında kullanılan shea yağı aynı zamanda yenilebilir bir yağdır. Çikolataların içerisinde kakao yağına alternatif olarak kullanımı vardır.

Shea Yağı Faydaları ve Kullanımı

Özellikle kozmetik alanında kullanımı olan shea yağı saç ve cilt için doğal bir nemlendirici görevi görmektedir. Cilde yumuşaklık ve elastik bir görüntü verir.

Vücut sıcaklığında çabucak erimesinden dolayı deri tarafından kolaylıkla emilir ve yağlılık hissi bırakmaz. En önemli özelliklerinden biri de güneş ışınlarına karşı koruyucu olmasıdır. Cildin ihtiyacı olan bir çok vitamin bakımından zengindir. bol miktarda A, D, E ve F vitaminleri barındırır. A ve D vitaminleri cilde canlılık kazandırırken, E vitamininin cildi yenileyici özelliği vardır. F vitamini ise cildi sıkılaştırır.


-------- Sponsorlu --------

Egzama, sivilce, yanık ve kızarıklıklar gibi bir çok cilt problemine karşı faydalıdır. Diz, dirsek ve topuk gibi sertleşmeye müsait alanları ise yumuşatıcı etkiye sahiptir. Tamamen doğal bir nemlendirici olması sebebiyle bebek bakımında da rahatlıkla kullanılır.

Özellikle yıpranmış ve kırılmış saçlarda onarıcı etkisi vardır.

Yıpranmış ve Kırılmış Saç Bakımı İçin Shea Yağı Nasıl Kullanılır?

Saç Bakım Maskesi Hazırlamak İçin Gerekli Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı bal
  • Yarım yemek kaşığı shea yağı
  • 1 yemek kaşığı kurutulmuş adaçayı yaprakları
  • 10 çorba kaşığı maden suyu

Shea Yağı Saç Bakım Maskesi Hazırlanışı

Malzemelerin tamamı bir kabın içerisinde karıştırılır. Saç diplerinden başlayarak tüm saça masaj yaparak yaklaşık 2-3 dakika uygulanır. Yarım saat kadar saçta kaldıktan sonra saçlar şampuan ile yıkanarak durulanır. Kırılmış ve yıpranmış saçların onarılmasının yanı sıra saçların uzamasına da fayda sağlayacaktır.

Shea yağı her doğal ürün gibi alerjiye sebep olabilecek bir yağdır. Kullanmadan önce dikkat etmenizi öneririz. Özellikle de fındığa alerjisi olan kişilerin shea yağına karşı alerjisi olduğu gözlemlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir