Sebzelerin Kraliçesi Karalahana

Karalahana ve Büyüleyici Sağlık Etkileri

Neden Sebzelerin Kraliçesi Diyorlar..?

Abartı olsun veya ilgi çeksin diye seçmedik bu başlığı. Amerika Birleşik Devletlerinde yeşil yapraklı sebzelerin kraliçesi ilan edildi. Özellikle Karadeniz mutfağının olmazsa olmazı olan karalahana gerçekten bu övgüyü hak ediyor mu?

Tüm gıdalar arasında alınan kalori başına sağladığı besin miktarı en yüksek gıdalardan biri. ‘Yeni biftek’ olarak da isimlendirilen karalahananın 100 gramı 50 kalori içerirken 1,7 mg demir içeriyor. Bu da vücudun günlük ihtiyacının %9’una karşılık geliyor. 100 gram et ise 214 kalori içeriyor ve 2,9 mg demir içeriyor. Buda günlük ihtiyacın %16’sını karşılıyor. Yani kalori başına etten bile fazla demir içeriyor.

Karalahana Faydaları Nelerdir?

Karalahana vücudun duyduğu demir minerali için iyi bir kaynaktır. C vitamini açısından oldukça zengindir. Hücrelerin aşınma ve yıpranmasını önler. Hasarlı dokuların iyileşme sürecini hızlandırır.


-------- Sponsorlu --------

Zengin lifli yapısı ile sindirimi düzenler ve kabızlığı giderir. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Karalahana ülserin etki ve şiddetini azaltır. Zengin bir beta-karoten kaynağı olup; göz sağlığı için faydalıdır. Katarakt oluşumu önler.

Prostat kanseri oluşumunu geciktirmede etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kasları onarır. Oksijen kullanımında artış sağlayarak solunuma yardımcı olur. Kırmızı kan hücre yapımına katkıda bulunur.

Karaciğer fonksiyonlarını düzenler. Vücudu toksinlerin zararına karşı korur. Hava kirliliğinin etkilerine karşı koruma sağlar. Karalahana kemik erimesine karşı koruyucudur. Kalp krizi ve felç riskini azaltır.

Kimler Yememelidir?
Uzmanlar guatr rahatsızlığı olanların yememesi gerektiğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir