Salatalık Yemenin Faydaları

Hemen hemen her yemekle beraber yediğimiz, yemeklerimize eklediğimiz salatalığın faydaları saymakla bitmiyor

Salatalık muhteşem bir B, C ve K vitamini deposudur. Ek olarak mükemmel bir sodyum, bakır, amino asitler, karbonhidratlar, çözünebilir ve çözünemeyen lifler, potasyum, manganez, yağ asitleri, fosfor, magnezyum ve biyotin içerir.

Ayrıca salatalık fazlaca sağlıklı bitkisel gıdaları barındırır. Salatalık %96 oranında sudan oluşur. Susuzluk giderici ve serinletici tesirleri yardımıyla fazlaca popüler bir yaz yiyeceğidir. Fakat birçok insan salatalığın sağlığa yararlarından habersizdir.

1- Salatalık, günlük ihtiyacımız olan birçok vitamini içerir.

Vitamin B1, B2, B3, B5, B6 vitaminlerini içerir. Folik Asit, C vitamini, Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Fosfor, Potasyum ve Çinko ihtiva eder.

2- Yorgunluğu Giderir

Öğleden sonra yorgunluk mu hissediyorsunuz? Çayı kahveyi, soğuk içecekleri bırakın bir tarafa ve bir salatalık yiyin. Salatalık iyi bir B vitamin ve karbonhidrat kaynağıdır ve yediğinizde saatler sürecek yorgunluğunuzu çok kısa bir sürede giderir.


-------- Sponsorlu --------

3- Ayna Buğulanmasını Geçiriyor

Banyo veya duştan sonra aynanızın buğulanmasından şikayetçiyseniz? Bir salatalık dilimi ile aynayı ovun. Hem buğulanma yok olacak hem de pırıldayan bir aynaya ve güzel ferah bir kokuya sahip olacaksınız.

4- Bahçenizi Haşere ve Böceklerden Korur

Haşereler bahçenizi veya saksı bitkilerinizi istila ediyorsa? Bahçeniz için bir aluminyum tabağa salatalık dilimlerini koyarak, ortada bir yere yerleştirin. Saksılarınıza ise birkaç dilimi toprağın üzerine yine alüminyum tabak veya folyo ile yerleştirin. Bu yöntem haşere ve böcekleri uzaklaştıracaktır.

5- Ağız Kokusunu Yok Eder

Salatalık kötü nefesi yok eder. Salatalığın içerdiği bitkisel gıdalar kötü nefese yol açan bakterileri etkisiz hale getirir. Ayrıca kıtır kıtır olması sebebiyle ağızda salya üretimini arttırır ve kötü kokuya yol açan bakteriyi yok eder.

Salatalık midedeki fazla ısıyı kontrol ederek de kötü kokuyu giderebilir. Kötü nefesi yok etmenin en iyi yollarından birisi, bir dilim salatalığı ağzınıza alıp üst damağınıza diliniz yardımıyla birkaç saniye boyunca bastırmaktır.

Ayrıca kıtır salatalığı direk yiyerek dişlerinizdeki kötü kokuya neden olan birikintilerden ve diş eti bakterilerinden kurtulabilirsiniz. Salatalık suyu ile gargara yapmak da ağız kokusunu gideren bir diğer yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir