Limon ve Sarımsak Tansiyonu Düşürür mü?

Sarımsak Limon Tansiyon Düşürür mü?

Uzmanlar, sarımsak yada limon tüketiminin sağlığımıza olan yanlış bildiğimiz etkilerinden bahsetti.

Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Abacı, yaptığı açıklamalarda, hipertansiyonun birçok gelişmiş ülkede en sık görülen kardiyovasküler risk faktörü olarak öne çıktığını, Türkiye’de ortalama her 3 kişiden birinin hipertansiyon hastası olduğunu belirtti.

Hipertansiyon hastalığının başka organlar bozulmadan, inme geçirmeden mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Abacı, “Tansiyonu tespit etmenin neredeyse tek yolu kan basıncını ölçmektir. Bu yüzden orta ve ileri yaşlarda kan basıncı düzenli aralıklarla ölçülmeli.” uyarısında bulundu.

Büyük tansiyonun 140, küçük tansiyonun ise 90 mm Hg’nin üzerinde çıkmasının hipertansiyon olarak adlandırıldığını belirten Abacı, hipertansiyon tüm yaş gruplarında rastlanmakla beraber, orta ve özellikle ileri yaş grubu insanların hastalığı olduğunun altını çizdi.


-------- Sponsorlu --------

Limon ve sarımsak tansiyonunuzu düşürmez!

Tansiyona karşı önlem alınması gerektiğini aktaran Dr. Abacı, sarımsak ve limonun sanıldığı gibi tansiyonu düşürmediğini açıkladı.

Abacı, sarımsak ve limonun kan basıncı üzerinde önemli bir etkisi olmadığına da işaret ederek, “Kan basıncı yükseldiği sırada gerginsek bu gerginliği giderecek, bizi rahatlatacak herhangi bir yaklaşım kan basıncımızı düşürebilir.

Mesela, biz limon aldığımızda, sarımsak aldığımızda tansiyonumuzun düşeceğini düşünürsek, bir rahatlama hissedebiliriz. ‘Ben limon kullandım, tansiyonum düşecek’ rahatlığı bile tansiyonu düşürüyor. Yoksa sarımsak ve limon gibi yöntemler ilaçlarla karşılaştırıldığında kan basıncında önemli bir düşme sağlamaz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir