Kur’an da Adı Geçen 4 Besin ve Faydası

Kuran-ı Kerim’de adı geçen ve faydalarıyla bilinen gıdaları Diyetisyen Murat Topoğlu anlatıyor.

Hurma

Pankreasta ensülinin düzenli salgılanmasını sağlayarak şeker dengesini korur.
Doğumun kolay olmasını sağlar. (Kuran’daki Meryem Suresi)
Loğusalık döneminde süt hormonlarını harekete geçirir ve annenin sütünün artmasını sağlar. (Meryem Suresi). Peygamber Efendimiz, “Kadınların loğusa döneminde hurma yemesinin doğan çocuğu akıllı ve ağır başlı olmasına katkısı olur” demiştir.Bunun nedeni hurmanın Hz. Meryem’in loğusa dönemindeki yiyeceği olmasıydı. Eğer hurmadan daha etkili yiyecek olsaydı; Allah onu Meryem’e ikram ederdi.

Hurmanın içerisinde; dekstroz ve früktoz oranı yüzde 75 ile 87 arasındadır. Glikoz içermez. İçeriğinde A, C, B1, B2, B3, B6, B9 (folik asit),B12, K, vitaminleri, betakaroten bulunur.

A vitamini, halk arasında tavukkarası olarak bilinen gece körlüğünü engeller. Bunun yanı sıra, ağız ve akciğer sağlığı için oldukça etkilidir

Betakaroten (pro vitamin A), vücudumuzdaki DNA,protein ve hücre zarı yapısını destekler. Kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu önler. Sperm oluşumunu destekler.
Zeaksantin maddesi ise yaşlılıktan kaynaklanan kas erimesini engeller. Vücudun kas kaybetmesini önler. Aynı zamanda idrar söktürücü bir maddedir. Böylelikle ödem oluşumunu engeller. Taze hurmanın içerisinde bulunan pitosin maddesi, adet sancıları için etkilidir.

Lif açısından da oldukça zengin olan hurma, bağırsakların çalışma şeklini düzenler; yani kabızlık halinin geçmesi için etkilidir. Ayrıca, yüksek lif içeriği sayesinde kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Bu özelliklerinin yanı sıra kişiyi tok tuttuğu için zayıflamak isteyenler için önerilir. Eğer tatlı ihtiyacınız fazlaysa ya da çok acıktığınız hissine kapılmışsanız; 10 tane beyaz ya da sarı leblebi ile 2 hurmayı bitlikte yiyin ve üzerine 1 bardak su için. 2-3 saat süresince açlık hissetmezsiniz.

SİRKE


-------- Sponsorlu --------

Metabolizmayı hızlandırır ve sindirimi kolaylaştırır. Bu nedenle zayıflamak isteyenlere önerilir.İnce bağırsağın temizlenmesine katkı sağlar. Ağızda gargara yapıldığında mikropların ölmesini sağlar ve enfeksiyonların gelişimini engeller.

Gün içerisinde 2 kez 2 ay boyunca saçınızın derisine sürün. Açılmış saç dökülmelerine karşı iyi gelir.

Uykusuzluk çekiyorsanız 2 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı elma sirkesi ve 1 bardak ılık suyu karıştırıp için. Bunu yemek saatinden yaklaşık 2 saat sonra tüketmelisiniz.

Kilo vermek isteyenler için gün içerisinde 3 kez yemek yedikten sonra 1 tatlı kaşığı tüketin. Ensülin hormonunun salgısını ve kan şekerini düzenler.

BAL

Balın içeriğinde; früktoz ve glikoz gibi doğal şekerler, magnezyum, kalsiyum, potasyum, iyot, bakır, çinko, klorür, sodyum, kükürt, fosfor ve demir mineralleri bulunur. Bunların yanı sıra; B1, B2, B3, B5, B6 ve C vitaminleri de bulunur. Bağırsakların ve böbreklerin daha rahat çalışmasına katkı sağlar.

Ilık su ile karıştırılıp içilirse 7 dakika içerisinde kana karışır. Böylelikle beynin çalışması hızlanır. Kan yapıcıdır.

Böcek sokmaları, egzama deri kesiklerinde ve yanıklarda etkilidir. Bunun nedeni; anti-enflamatuvar (iltihap önleyici) etkisinin bulunmasıdır.

1 kaşık bal, yarım çay kaşığı toz tarçını karıştırın ve günde üç defa tüketin. Böylelikle balgam ve öksürük atımını rahatlatır. Gribal enfeksiyonları engeller. 2 kaşık bal, 4 kaşık limon suyu ve az miktarda tuzu karıştırın ve gargara yapın. Boğaz enfeksiyonunu önler. Anti-aging (yaşlanmayı geciktiren) bir gıdadır.

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı, kalp damarlarını besler ve korur. Meme kanseri riskini önler. Kötü kolesterol seviyesinin düşmesine katkı sağlar. Damarların daralmasını engeller. Antioksidan bir besindir.

Damar sertleşmesini engeller. Mide kanseri riskini azaltır.

Adek vitamini ve O-oleik asit içerir. Bunlar; tekli doymamış yağ asitleridir. Bunların kanseri önlediği bilimsel çalışmalarla desteklenmektedir. Midede ülser oluşumunu önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir