Kıpkırmızı 3 Çeşit Ayva Reçeli Tarifi

Ayva reçeli nasıl yapılır? Klasik ve Rendelenmiş ayva reçeli tarifleri…

Ayva Reçeli Tarifi ve Ayva Reçeli Püf Noktaları

Bir sonbahar meyvesi olan Ayva, kendine has kokusu ile evlerimizi ve sofralarımızı süslüyor. Bilindiği gibi Ayva, bol miktarda C vitamini ve besin lifinin yanında, A vitamini, riboflavin, B6 vitamini, folat, kalsiyum, niasin, potasyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller de içeriyor. Değişik yöntemlerle hazırladığımız ayva reçeli tarifi… İsterseniz şeker yerine; yakın ölçülerde bal, hurma şurubu gibi tatlandırıcılarla da hazırlayabilirsiniz.

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır

Tarif 1: Oktay Usta Kolay Ayva Reçeli

Yarım kg şeker (Bal, hurma şurubu veya hindistan şekeri de olabilir.)
2.5 Su bardağı su
2 adet büyük boy ayva
4 damla kadar limonun suyu

Ayvaların kabuklarını soyulup küp küp doğranır, çekirdekleri bir köşeye konur. 5 su bardağı su tencereye konur ve kaynamaya bırakılır. Su kaynadıktan sonra doğranmış ayvalar tencere konur, ayva çekirdekleri de tencereye eklenir. Ardından şeker ilave edilir. Ayvalar yumuşayana kadar 20 dakika kadar kanatılmaya devam edilir daha sonra 4 damla kadar limon suyu ilave edilir. 2-3 dakika daha kaynatıldıktan sonra ocağın altı kapatılır. Soğumaya bırakılır. Biraz sıcaklığı dinince kavanozlara doldurulabilir.

Karanfilli Ayva Reçeli Tarifi ( 1 kavanoz )

2-3 tane büyük veya orta boy ayva
1-1,5 su bardağı temiz su ( doğranmış ayvanın üzerini hafif geçecek kadar )
1.5-2 su bardağı toz şeker veya arzu edilen oranlarda süzme bal
3-4 adet karanfil
3-4 adet ayva çekirdeği ( Ayva reçeline kırmızı renk vermesi için konur )


-------- Sponsorlu --------

Ayvalar yıkanır ve kabukları soyulur, küp şeklinde doğranarak tencereye konur ve üzerine su ilave edilip orta ateşte haşlanır. Ayva dolu tencere kaynamaya başladıktan sonra şeker ilave edilir. Bu esnada karanfil ve ayva çekirdekleri eklenir. 30- 40 dakika kadar bu şekilde kaynatılır, altı kapatılır, 5-10 dakika dinlendirilir ve hafif sıcak vaziyette kavanoza doldurulup ağzı kapatılır.

Ayva Reçeli Tarifi 3 ( Rendelenmiş Ayva Reçeli Tarifi )

Rendelenmiş Ayva Reçeli Tarifi için Malzemeler:

1,5 kilo ayva,
1- 1,5 kilo toz şeker,
5 bardak su,
6 gr limon tuzu.

Ayvalar soyulduktan sonra, kalın rendeyle rendelenir. Çekirdekli kısma dokunulmaz . Rendelenmiş ayvalar suyla karıştırılır ve 5 dakika kadar haşlanır. Haşlanmış ayvaya toz şeker katılır ve şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Şeker eridikten sonra ise orta ateşte karışım koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Reçel kıvamını aldığında yarım kahve fincanı suda, 6 gr limon tuzu eritilir ve karışıma ilave edilerek iyice karıştırılır. Limon tuzu iyice karıştıktan sonra ocağın altı kapatılır. Reçel iyice soğutulur ve kavanozlara boşaltılarak, serin ve kuru bir yerde muhafaza edilir.

Kıpkırmızı Ayva Reçeli Tarifi için Püf Noktalar:

Bazı ayva reçeli ve ayva tatlısı tariflerinde renk vermesi amacıyla lohusa şekeri kullanılır. Bu şeker; geleneksel olarak kullanılan ve kırmızı şerbet yapımında bulunan bir şekerdir. İçerdiği gıda boyası nedeniyle kırmızı renk vermektedir. Bir parça lohusa şekeri; tariflere eklenirse kıpkırmızı ayva reçeli elde edilebilri. Ayrıca ayva çekirdekleri de reçele daha kıvamlı ve daha canlı bir görünüm vermektedir.

Afiyet Olsun….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir