Kimyasal İçeren Sebzeleri Anlama Yöntemi

Aldığınız sebzelerin kimyasal içerip içermediğini bi bakışta anlayacaksınız

Tükettiğiniz yiyeceklerin kimyasal işleme veya tarımsal ilaca maruz kalıp kalmadığını anlayabilir misiniz? Meyve ve sebzeler sağlığımıza olan faydalarından dolayı muhakkak tüketilmesi gerekiyor. Fakat satın alırken bir takım püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. İşte kimyasal işleme maruz kalan o yiyecekler…

Bazı sebze ve meyvelerde çürümesini ve uzun süre sağlam kalmasını sağlamak amacıyla çeşitli kimyasal maddeler kullanılıyor. Fakat bu kimyasallar sebze ve meyvelerde çeşitli şekillerde belli olabiliyor. Peki, meyve ve sebzelerde kimyasalların olup olmadığını nasıl anlayabileceğiz?

Belli başlı sebze ve meyvelerde kimyasal işlem olup olmadığını anlayabilmeniz için birkaç ipucu;

Domates


-------- Sponsorlu --------

Domatesin ilaçlı olup olmadığını anlamak oldukça basit. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki domatesler yazın tüketilmesi gereken sebzeler arasındadır. Kışın tüketilen domatesler sağlığımız için tehlike oluşturur. Eğer domatesin kabuğunun yapay göründüğünü düşünüyor ve çıplak gözle beyaz çizgilerin farkına varabiliyorsanız, o domates nitrik asit içeriyordur.

Patates

Patateste küçük yumruların çok fazla olması, içerisinde kararmalar meydana gelmesi ilaca maruz kaldığını işaret ediyor.

Bal kabağı

Kış mevsiminde sofralarınızı şenlendiren bal kabağı da ilaca maruz kalabilen yiyeceklerdendir. Kabağın dışı pürüzsüz ise ilaca maruz kalmadığı söylenmektedir. Tam tersi, eğer life benzer yamuk çizgileri ya da kara benekleri varsa, bal kabağı ilaca maruz kalmış olabilir.

Salatalık

Salatalık da domates gibi yaz mevsiminde tüketilmelidir. Mevsiminde tüketilmeyen ve içerisinde çekirdek bulunmayan yumuşak salatalıklar sağlık açısından risk oluşturabilir.

İyi yaşayın, doğal ve organik beslenin. sağlıcakla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir