Kanser Yapan Sabun

Kanserojen Sabun tehlikesi

Dermatoloji Uzmanı Doktor Şerafettin Saraçoğlu, ciltte antisepitik olarak sabunlara eklenen bir madde olan triclosanın kanserojen olabileceği ile ilgili şüphelerin olduğunu açıkladı.

4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle bilgilendirme yapan Özel Elit Polikliniği Hekimlerinden Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, ciltte antisepitik olarak sabunlara eklenen bir madde olan triclosanın kanserojen olabileceği ile ilgili şüphelerin bulunduğunu söyledi.

Kanserli Sabunlar ve Kozmetik Ürün Markası

“Kozmetik ürünler veya içeriğindeki bir takım maddelerin uzun süre kullanımının sağlık problemlerine sebep olup olamayacağı net değildir. Uzun süreli testlerin bu kadar çok üründe yapılma şansı da bulunmamaktadır” diyen Dermatoloji uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, “Kozmetik ürünler çok geniş bir yelpazede yer alıyor. Bu ürünler bazı insanlarda sağlık problemlerine sebep olabilir. Genellikle deride veya gözde tahriş, alerjik problemler en fazla rastlanan yan etkilerdir. Bu tür yan etkiler genelde kısa sürelidir ve tekrar temas edilmediği sürece yeniden problem yaşatmazlar. Kozmetik ürünlerde kullanılan ürünlerin önemli çoğunluğu çok düşük oranlarda bulunurlar. Aslında bazı ürünlerin yüksek yoğunlukta bulunması halinde tahriş edici, yakıcı özellikleri var ise de çok düşük yoğunluklarda bu tür etkilere rastlanmayabilir” diye konuştu.

Kanserojen Madde Bulunan  ve Kanser Yapan Kozmetik Ürünler Sabun Markaları

Saraçoğlu, deri kanserine veya farklı problemlere neden olan başlıca kimyasal maddeleri şöyle açıkladı:


-------- Sponsorlu --------

Formaldehid:

Avrupa birliğinde toksik ve karsinojenik madde sınıfında yer almaktadır. En fazla tırnak cilası, oje, banyo ürünlerinde bulunur. (Genellikle alerjik deri problemlerine sebep olur)

Dioxane:

Nemlendiriciler, saç düzleştirici, saç boyaları, bebe sabunları, içinde bulunur. Ürün içeriklerinde PEG, XYNOL, Cetearate; OLeth ibareleri Dioxane içerdiğini göstermektedir.

Parfümler:

Sentetik parfümler 200 ün üstünde bilinmeyen maddeler içermektedir. Bu kimyasalları üreticiler çoğunlukla açıklamazlar. Ancak yapılan araştırmalarda bu maddelerin önemli çoğunluğunun petrol türevi benzen temelli ürenler olduğunu desteklemektedir. Bu sebeple parfüm veya fragrance yazan ürünler yerine esansiyel yağlar veya doğal parfüm ibaresi olan ürünleri tercih ediniz.

Parabenler:

Kozmetiklerde koruyucu olarak eklenen kimyasal maddelerdir. Kansere neden olduğu gösterilmiştir. Bu sebeple Ethyl, Methyl, Butyl Propyl parabenleri içeren ürünlerin sakıncalı olabildiğini belirtmek isterim.

Benzen:

Bilhassa tırnak cilaları ve ojelerde kullanılan bu ürünler kanserojen olduğu kesin olan ürünlerdir. Kokusu sebebiyle hemen fark edilirler. Bu tür ürünlerden uzak durmak gerekiyor.

Triclosan:

Deride antisepitik olarak sabunlara eklenen bir madde olan triclosanın kanserojen olabileceği ile ilgili şüpheler bulunuyor. Nonylphenol içeren mantar ürünleri, tıraş kremi, saç boyalarından uzak durun. Östrojeni taklit eden güneş koruyucu filtreler içeren ürünlerden uzak durunuz.

Bunun içim; mümkün olduğu kadar organik ürün sertifikalı ürünleri tercih edin. Parfümlü ürünlerden sakınmalıyız. Burnumuzla tırnak ürünü seçerken kokusu ile benzen kokulu ürünlerden uzak durunuz.”

1 YORUM

  1. Pingback: Kansere Karşı Tam Buğday Ekmeği » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir