Ev Yapımı Hardal Sosu Nasıl Yapılır?

EVDE HARDAL SOSU YAPIMI

Ev yapımı hardal sosu dışarıda satılan soslardan biraz daha keskin, acı ve daha lezzetli bir tada sahiptir. Ketçap ve mayonezle birlikte muhteşem bir uyum içindedir. Çok kısa sürede bu sosu hazırlayabilir kızartmaların ve et yemeklerinin yanında afiyetle tüketebilirsiniz.

Hardal sosunu hazırlamadan önce size tavsiyemiz az az sadece tüketeceğiniz kadarını yapmaktır. Zaten yapımı çok basit olan bu sos her seferinde taze olarak tüketildiğinde daha lezzetli olacaktır.

Ev Yapımı Hardal Sosu Tarifi:

Malzemeler:

 50 gram hardal tozu

1 çay bardağı ılık su

3 çorba kaşığı limon suyu

3 çorba kaşığı zeytinyağı

Hardal Sosu Nasıl Yapılır?

İlk olarak aktardan aldığınız hardal tozunu cam bir kaseye alın. İçerisine 1 çay bardağı ılık suyun yarısını ilave edin ve iyice çırpın. Kıvamını iyi ayarlamak için suyun ilk olarak yarısını koymalısınız. Sonra geri kalanın da koyun ve tekrar iyice karıştırın.

Ardından limon suyu ve zeytinyağını da ilave edin ve karıştırın.

Hardal sosunuzun kıvamı bozadan biraz daha kalın bıçakla kolay alınacak bir kıvamda olmalıdır. Eğer daha akıcı bir kıvam istiyorsanız biraz daha ılık su ilave edebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Küçük bir kavanozun içerisine koyun ve buzdolabına kaldırın. Dilerseniz aynı günde tüketebilirsiniz fakat 1 gün beklerse eğer daha lezzetli olacaktır.

Eğer uzun süre bekleteceksiniz biraz katılaşabilir. Ilık su ekleyerek ederek biraz daha inceltebilirsiniz. İçine eklediğiniz zeytinyağı hardal sosunun kurumasını önler ve ipeksi bir kıvam kazandırır. Eğer bu kıvamı seviyorsanız biraz daha zeytinyağı ekleyebilrsiniz. Bu tamamen sizin damak zevkinize göre yapılır.

Hardalın Faydaları Nelerdir?

Hardal sindirimi kolaylaştırarak, kabız olması engeller.

Zatürre ve bronşit hastalıklarına karşı şifalıdır. Göğsü yumuşatır, öksürüğe iyi gelir.

İç organlarda biriken kanı dışarı çeker.

Cildi güzelleştirir.

Ağrı kesici özelliği vardır. Özellikle bel, boyun, diz ve diş ağrılarını iyileştirir.

İştah açıcıdır.

Zehirlenme durumlarında kullanılır.

Akciğer zarı iltihabını iyileştirir.

Evde Hardal Sosu’nun Yapılışı ve Faydaları ile ilgili hazırladığımız makaleyi arkadaşlarınızla da paylaşmayı unutmayınız. sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir