Duyguların Sağlığa Etkisi

Duyguların Sağlık Üzerindeki Etkileri

Sağlıklı hayatın ana kurallarından birisi de duygu durumunun sağlığa etkisidir.

Duygu hallerimiz sağlığımızı nasıl etkiliyor, iyi veya kötü duyguların sağlık açısından etkileri ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Nefsin hareketi, can hareketi şeklinde de anlatılan bu durum insan sağlığını çok aşırı etkiler.

Duygular Sağlığı Etkiler mi?

Öfke, neşe, kuruntu, utanma, keder ve korku gibi birçok duygunun bedeni etkilemede fayda ve zararlarının çoğu ilaçtan büyük olduğu eski tıp kitaplarında örneklerle anlatılır.

Nefsin hareketinin bedende yararları ve zararları açısından o kadar tesiri vardır ki en kuvvetli zehir bile o kadar zararlı olamaz.

İnsanın duygu durumu o insanda zehir, yemek, şarap ve ilaçlardan daha etkilidir.


-------- Sponsorlu --------

Yiyen ve içen kişinin bedeninde zehir, harareti tende his­sedilmedikçe farkına varılmaz.

Duyguları etkileyen bir olay ise insan vücudunda anında tesirini gösterir. Öyle ki kişi bir hususta endişelense yada bir güzel haber duysa yada kötü haber işitse derhal onun eseri yüzünün renginde belirir, tavrı bir anda değişir.

Duygu Durumunun Sağlığa Olumsuz Etkisi

Bu yüzden duygu du­rumunun sağlığa tesiri çok fazladır. Duygu durumlarından öfke, sevinç, kuruntu, keder, utanma, kızgınlık gibi çoğu duyguyu ve bunların bedeni nasıl etkilediğini detaylı olarak bir sonraki yazılarımda ele alacağım. BilgiDoktoru.com sağlıklı yaşam sitenizi takip edin…

Duygularımız ve sağlık konusu ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir