Deterjan Yerine Meyve (Sabun Cevizi)

Evde temizlik amacıyla hepimiz kimyasal karışımları kullanıyoruz. Bu kimyasallar evimizi güzel temizlese de sağlık açısından güvenilirliği kafada soru işaretleri bırakıyor…

Atv Haber ekranlarında yayınlanan habere göre sizlere Evde Kullanabileceğiniz Doğal temizlik deterjanı olan Sabun cevizi ile ilgili bilgi vereceğiz.

Sabun Cevizi Nedir? Nerede Ne Amaçla Kullanılır?

Sabun cevizinin kullanım yerleri oldukça fazla. Örnek verecek olursak haşerelerle mücadeleden saç yıkamaya kadar çok geniş kullanım alanları mevcut.

Organik Bitkisel Temizlik Detarjanı

Nerede Yetişir?

Sabun cevizi, Güney Asya’da yetişen organik olarak saponin içeren sabun ağacının meyvelerinin kurutularak, çekirdeklerinin elde edilme ile sabun ve deterjan özelliği gösterdiğinden temizlikte kullanılabilen doğal bir bitkidir.

Sabun cevizi çamaşırlarda hiç bir şekilde kimyasal kalıntı bırakmaz ve tamamiyle doğal, hipoalerjenik, biyolojik ve ekolojik özelliklere sahiptir.

Sabun ağaçları, tarıma elverişli olmayan bölgelerde doğal olarak erozyonu engelleyen yerel çiftçiler tarafından yetiştirilen geleneksel bir ağaçtır. Meyveleri çekirdeği elde edilmesi sonrasında güneşte kurutulur. Sabun cevizleri yüzde 100 doğal, hiçbir katkı ve işlem görmemiş çekirdeği çıkarılmış kurutulmuş meyvelerdir. Antiseptik, antibakteriyel, hassas ciltlere uygun yüzde 100 organiktir.

Çamaşır Makinesinde Çamaşırları Yıkamak İçin Nasıl Kullanılır

Küçük bir kesenin içerisine 7-8 tane sabun cevizi koyun ve kesenin ağzını kapatın ki sabun cevizleri çamaşır makinesinin giderini tıkamasın. Ardından çamaşırlarla birlikte makineye atın. Eğer ter lekesi olan çamaşırlarınız mevcutsa makinenin deterjan gözüne de elma sirkesi kokoyabilirsiniz. Göreceksiniz ki çamaşırlarınız hepsi tertemiz olacak!


-------- Sponsorlu --------

Ayrıca yumuşatıcı koymanıza da gerek kalmıyor. Yıkadıktan sonra çamaşırlarınızın yumuşacık olduğunu fark edeceksiniz.

Yıkadıktan sonra keseyi ve içerisindeki meyveleri atmayınız. Sonraki yıkamalar için de kullanabilirsiniz. Sabun cevizi 30 ile 60 °C arasındaki sıcaklık derecelerinde yapılan yıkamalarda 2 ile 3 kez kullanılabilir.

Sabun Cevizinden Temizlik Sıvısı Nasıl Yapılır

Sabun cevizi sıvısını yapabilmek için 1,5 litre suyun içerisine 10 adet sabun cevizi koyun. Ortalama 20 dakika kaynatın. Bu şekilde 1 litrelik sabun cevizi sıvısı elde edeceksiniz.

Sabun cevizi kaynadığı esnada etrafa sirke kokusu geliyor. Aslında kendisi de sirke gibi kokuyor. Eğer içerisine 10-20 damla lavanta gibi yağlardan damlatınca o keskin koku gidiyor. Kaynattığınız sabun cevizlerini 3 defa daha aynı biçimde kaynatıp sıvı elde edebiliyorsunuz. Tarifini verdiğimiz Sabun cevizi sıvısını her çeşit temizlik için kullanabilirsiniz. Sprey şişelere koyarak cam, fayans, ayna, yer gibi her şeyin temizliğinde kullanılabilir.

evde-deterjan-meyvesi-sabun-cevizi-sivisi-hazirlama

Nasıl Saklanır – Muhafaza Edilir?

Sabun cevizi ortamdaki nemi hemen emiyor. Açıkta, nemli havaya maruz bırakılırsa kısa bir süre içerisinde koyu ve yapışkan hale geliyor. Bu özelliği sebebiyle ambalaj anlamında hava geçirmeyen kilitli torbaları tercih edin. Kabuklarını da kilitli torba içinde ağzı kapalı olarak saklayınız.

Dikkat Etmeniz Gerekenler – Uyarılar

Sabun cevizinin yan etkisi bulunmaz. Yalnız sıvısının göze kaçmasına dikkat edin. Çünkü gözü yakabilir. Ayrıca sabun meyvesi asla yenilmez, sadece temizlik için kullanılabilir.

Türkiyede çeşitli internet sitelerinde satışı mevcuttur. Nerede nasıl kaç paraya satıldığı ve fiyat bilgileri için ilgili internet sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir