Beyaz Çayın Kansere Faydaları

Ülkemizde Çaykur tarafından bu sene ilk defa üretimi yapılan beyaz çayda kanserli hücreleri öldürdüğü tespit edilen ‘JP53’ kod adlı bir maddeye rastlandı.

Türkiye’de bu sene ilk defa üretilen beyaz çayın ilk satışı yapıldı. Özel sektör firmasının ürettiği 70 KG beyaz çay kilosu 1100 ile 1250 dolar arasında değişen fiyatlardan satıldı. Fiyat olarak ciddi manada pahalı olan bu çaya umarız ki ihtiyacı olan tüm vatandaşların alabilmesi sağlanır.

Kansere Yeni bir Umut “Beyaz Çay”

Beyaz çayın Japonya’da incelenmesi esnasında bulunan JP53 adlı madde ile üretilecek ilaç gelecek sene hastalarda test edilecek. İlacın bilhassa akciğer ve mesane kanseri hastalarına umut ışığı olması düşünülüyor.

Dr. Ozan Fidan, bu sene Çaykur tarafından ilk defa üretilen doğal ve organik beyaz çayın insan sağlığı bakımından faydalarının araştırılması için, Çaykur Genel Müdürlüğü ile Japonya Araştırma ve Geliştirme Fonu desteğiyle bir proje geliştirdi. Beyaz çay numuneleri, proje kapsamında Japonya’nın başkenti Tokyo’da yer alan ve saygın ilaç araştırma ve geliştirme üniversitesi şeklinde bilinen Meiji Pharmaceutical Üniversitesi’ne gönderildi.


-------- Sponsorlu --------

Doktor Ozan Fidan’ın da içinde bulunduğu araştırma geliştirme ekibi, Ülkemizde üretilen beyaz çayla ilgili olarak laboratuvar ortamında uzun zamanlı deneysel araştırma ve çalışma yürüttü.

Beyaz Çay Kanserli Hücreleri Yok Ettiği Tespit Edildi

Meiji Pharmaceutical Üniversitesi’nde laboratuvar ortamındaki bilimsel çalışmalarda beyaz çaydan alınan farklı fraksiyonlar üstünde çalışıldı. Bu araştırmada beyaz çayın etil asetatlı fraksiyonundan elde edilen ve Rize’nin plaka numarası da göz önünde bulundurularak JP53 kod adı verilen maddenin kanser hücrelerini ortadan kaldırdığı gözlemlendi.

Yapılan çalışmada, JP53 kodlu maddenin sağlıklı insan hücrelerine zarar vermediği ve sadece kanserli hücreleri yok ettiği, içerdiği antioksidan yapı sebebiyle de DNA hasarının onarılmasını sağladığı tespit edildi. Tokyo Meiji Pharmaceutical Üniversitesi, beyaz çaydan elde edilen ve kanser hücrelerini ortadan kaldıran madde ile ilgili 13 sayfalık inceleme rapor yazdı.

Lavanta Çayı Hakkında Bilgi için Göz Atın >>>

Fesleğen Çayı Nasıl Yapılır >>>

2 YORUM

  1. Pingback: Gendeki Mutasyon Sonucu Göğüs Kanseri Tedavisi » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir