Alzheimer Riskini Azaltmak İçin Neler Yapmalıyız

Bu makalemizde sizlere Alzheimer Olmamak İçin Yapmanız gerekenleri ve yemeniz gereken besinleri açıklayacağım. Umarım Faydasını Göreceksinizdir..

Maalesef Alzheimer hastalığının net bir tedavisi henüz bulunamadı. Şu an kullanılan ilaçların bir işe yaramadığı konusunda bir fikir birliği olmasına rağmen elde başka bir ilaç olmadığı için ve “bu hastalığın tedavisi yok” itirafı doktorların işine gelmediği için hastaneye gidenlerin reçeteleri boş bırakılmıyor.

Alzheimer olmamanız için önerilen beslenmenin temel prensipleri Bilgi Doktoru sitemizde okurlarımıza verdiğimiz kalp-damar hastası olmamanız için önerilen beslenme şekline benziyor: Örnek olarak daha çok sebze meyve, daha az hayvansal gıda ve yağ… Bunlara İlave olarak her gün yapılan düzenli egzersizin Alzheimer’den koruyucu bir rolü olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Alzheimer Hastası Olma Riskini Azaltan Faktörler;

1- Doymuş yağları ve trans yağları azaltmanız gerekiyor. Yemeklerinizi katı yağ, tereyağı, mısırözü, ayçiçeği yağı ve margarinle yapmayın. Zeytinyağını abartmayın. Cips, bisküvi, hazır börekler, poğaçalardan uzak durun.

2- Tercih edilecek yiyecek grubunuz: sebze, meyve, baklagiller, mercimek, nohut, fasülye, kepekli buğday, kepekli pirinç grubu olmalıdır.


-------- Sponsorlu --------

3- Her gün yarım avuç dolusu badem, fındık, ceviz, ay çekirdeği, kabak çekirdeği yiyerek E vitamini ihtiyacının karşılanması tavsiye ediliyor.

4- Multivitamin almayın. Bir doktor önerisiyle multivitamin alıyorsanız kapsüllerin içinde demir ve bakır olmamasına özellikle dikkat edin.

5- Yiyeceklerinizdeki alüminyum miktarına dikkat edin. Alüminyum’un beyindeki şeker metabolizmasını etkileyerek Alzheimer’i tetiklediği düşünülüyor. Günümüzde çok kullanılmasa da tencerelerden, alaşımında alüminyum olan saklama kaplarından, alüminyum folyo içinde pişirilen yiyeceklerden, sodyum alüminyum fosfat katkısı içiren yiyeceklerden uzak durun. Kurabiye benzeri ürünlerde alüminyum içiren kabartma tozlarını kullanmayın.

6- Mide şikâyetleri için leblebi gibi antiacid çiğneyenler bu tabletlerin çoğunun alüminyum içerdiğini unutmasınlar.

7- Marketten paketlenmiş olarak aldığınız tadı hoşunuza giden unlu yiyeceklerin çoğunda trans yağ olduğunu unutmayın.

 

Her hastalığın çaresinde olduğu gibi yine bu hastalıkta da temel kavramın beslenme olduğunu görüyoruz. Değerli Bilgi Doktoru okurlarım, Lütfen Beslenmenize dikkat edin, önerilerimizin dışına çıkmayın… Sağlıcakla Kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir