Mineraller Ne İşe Yarar Kısaca

Fosfor Minerali Ne işe yarar

Bedenimiz fosfora kemik ve dişlerimizin oluşumunda, hücre büyümesi ve onarımında, enerji üretiminde, kalp kasının kasılmasında, sinir ve kas hareketlerinde, böbrek fonksiyonları bakımından gereksinim duymaktadır. Fosfor ilaveten vitaminlerin kullanılması ile besinlerin enerjiye çevrilmesinde etkili olarak vücuda fayda sağlamaktadır.

 

Kalsiyum Minerali Ne işe yarar

Kalsiyum, kemiklerin Kuvvetli olmasını sağlamakla beraber , hayatın ilk etaplarında kemik yoğunluğunu yükseltir ve daha sonrasında kemikleri kuvvetli ve sağlıklı tutmakta ciddi şekilde rol alır. Kemik erimesini önler.
Ayrıca dişlerin ana yapısını oluşturmaktadır. Kalp basıncı, kalp atışları ile kanın pıhtılaşması ile ilgili faydaları bulunur. Sinir sistemimizin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için kalsiyuma gereksinim vardır.

Kalsiyum minarellerine olan ihtiyaç doğumdan önce daha anne karnındayken başlamaktadır. Hamilelik esnasında yeteri kadar kalsiyum alınmazsa bebek gereksinimini annesinin bedeninden ve kemiklerinden sağlayacaktır . Bu durumda annenin daha ileriki senelerde sağlığının olumsuz bir şekilde etkilenmesine sebep olur.

 

Krom Minerali Ne işe yarar

Krom mineralleri normal şeker metabolizması için gerekmektedir. Glukoz tolerans etkeni olarak bildiğimiz ve insülin ile beraber hareket ederek glukozun hücre içerisine girmesinde rol alan bir maddenin yapısında bulunmaktadır ve kanımızdaki şekerin hücrelere aktarılmasına yardım eder. Kromun başka bir faydası da yağ metabolizması üstündedir. Yeteri kadar krom alımı sağlıklı kolesterol seviyeleri için şarttır.

 

Bakır Minerali Ne işe yarar

Vücudumuzun dokusunun yenilenmesinde ve kemik yapısının güçlülüğünün sağlanmasında şarttır. Proteinlerin sentezlenmesi ile enerji üretiminde rol almaktadır. Alyuvarların meydana gelmesine katkı sağlar.


-------- Sponsorlu --------

Demir Minerali Ne işe yarar

Demir eksikliği bağışıklık sistemimizin anormal olarak çalışmasına, sindirim sistemimizdeki aksamalara, deri ile mukozalarda bozuntulara sebep olur.

 

Magnezyum Minerali Ne işe yarar

Magnezyum bütün hücrelerimizin enerji üretiminde önemli görev alan bir mineraldir. Enerji üretimini etkileyen enzimler magnezyuma bağımlıdırlar ve magnezyum eksikliği kronik bir enerji eksikliği şeklinde meydana gelebilir.
Magnezyum kalbin atış hızını dengeye sokar, kan damarlarımızı açar ve kanın pıhtılaşması ile kalp krizlerini engeller. Magnezyum böylece sağlıklı dolaşım sistemimizi korumak için önemli bir etkendir.

 

Manganez Minerali Ne işe yarar

Vücuttaki protein sentezlenmesinde, sindirim sisteminde ve besinden enerji elde edilmesinde rol almaktadır. Kemiklerin gelişmesi ile bağ dokuları için önemli mineraldir. Sinir fonksiyonlarında ve gelişmesinde önemli bir etkendir.

Potasyum Minerali Ne işe yarar

Sağlıklı bir sinir sistemimiz için ve kalp ritminin dengeye sokulması için gerekli bir mineraldir. Sodyumla beraber bedenin sıvı dengesini denetler. Vücudumuzdaki hücre içi kimyasal tepkilerde, hücreler arasındaki besin iletiminin düzene girmesinde etkilidir.

 

Selenyum Minerali Ne işe yarar

Kuvvetli bir antioksidandır. Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirerek kanser ihtimalini düşürür. Hücrelerimizi koruyarak yaşlanmayı önler. Kalbimizin hücrelerini destekler ve kalp – damar sağlığına faydalıdır.

 

Çinko Minerali Ne işe yarar

Vücudun protein, karbonhidrat ile yağları kullanmasına yardımcı olur. Üreme sistemi metabolizması için gerekmektedir. Hamilelikte bebeğin sinir sistemi, beyin ve kemik gelişimi için gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir