Kilo Almak İçin Ne Yapabilirim?

Kilo Almak için Yöntemler Nelerdir? Kilo aldıran besinler? Nasıl Kilo Alabilirim? Sizler için hazırladığımız makalemizde bu sorulara cevap bulabilirsiniz…

Genellikle zayıflamak isteyenlerin sayısı daha fazladır ancak kilo almak isteeyenler de düşündüğümüzdden daha fazladır.. Bunun için farklı yöntemleri siz sevgili Bilgi Doktoru okurlarımız için hazırladık.

Kilo almak, en az kilo vermek kadar uğraş ister ve maliyeti kuşkusuz daha çoktur.

Bu yazımızda bir takım kilo alma tekniklerini sıraladık. Umuyorum ki ihtiyacı olan okurlarımıza faydası olacaktır.

Hızlı Kilo Almak İçin Ne Yapabilirim?

1 su bardağı soğuk süt, 1 adet yumurta ve bir miktar bal (ya da pekmez de olabilir) karıştırılıp mikserden geçirilir ve günde 1-2 sefer içilir. Belki ilk başlarda midenizi bulandırabilir ancak zaman içinde alışacaksınız. Eğer alışamazsanız yumurtasız da uygulayabilirsiniz.

Günde 3 ana öğün ve 2 de hafif bir ara öğün şart. Öğünü kaçırdım daha sonra telafi edeceğim demeyin, öğün yapamıyorsanız dahi fındık, ceviz, kuru üzüm gibi kalorisi yüksek besinleri mutlaka tüketmeye çalışın.

Yemeklerden hemen öncesinde ve yemek esnasında su içmeyin, içilen su tokluk hissi uyandırır ve daha az yemek yemenize neden olur. Yemekle birlikte su içmek bazı kişiler tarafından tavsiye edilse de bu yanlış bir uygulamadır.

Tatlılardan daha çok kalorili olanları seçin, örneğin fıstıklı tel kadayıfı gibi…

Arada sırada da olsa kalorisi düşük besinlerle midenizi şişirmeyin. Her zaman yüksek kalorili besinleri tercih edin.

Yemeklerde makarna ve pilav gibi yüksek karbonhidrat ürünlerini sürekli tüketin. Bunları bol tereyağlı yapın.

Hergün benzer besinleri tüketmeyin. Değişiklik yaptığınızda daha iştahla daha çok yersiniz. Dolayısıyla kilo alabilirsiniz.

Meyve suları yüksek kalori içermektedir. Meyve suları haricinde daha yüksek kalorili içeceklerde mevcuttur. Su yerine bu tarz içeçekleri tercih edin.

Sigara içiyorsanız derhal bırakın. Hem iştahınızı azaltır, hem sağlığa zararlıdır.

İştahızı kaçıracak, kilo almanızı önleyecek günlük streslerden kesinlikle uzak durun, mutlu olmaya çalışın.


-------- Sponsorlu --------

Egzersiz yapın. Bir fitness salonuna yazılabileceğiniz gibi egzersiz hareketlerini evde 20 dakika kadar uygulayabilirsiniz. Sırt üstü bisiklet hareketi, mekik çekme, yan yatıp yukarda kalan bacağınızı açma kapama, kollarınız için ağırlık çalışma gibi.. Bu ilk zamanlar size kilo verdirecek bir teknik gibi görünse de alınan kilolar yağ biçiminde vücutta düzensiz dağılabilir. Egzersiz hem bu düzeni sağlar, hem de sağlığınız için şarttır.

Sağlıklı kilo almak için düzenli bir kas yapısı gerekmektedir. Bu sebeple egzersiz yapın ve bol proteinli yiyecekler tüketin. Çünkü kaslar proteinden yapılır. Yumurta, patates, et, tavuk, süt, fasulye, baklagiller, fındık protein bakımından zengin gıdalardır.

Egzersizlerin ardından kandaki karbonhidrat seviyesi düşer. Çünkü vücut ilk önce bunları kullanır. Bu yüzden egzersiz sonrası bu karbonhidratı fazlasıyla yerine koyun. Unlu mamuller, baklagiller, patates, tatlılar, şekerler, muz, elma karbonhidrat açısından zengin besinlerdir.

Egzersiz dışında fazla hareket etmeyin, aşırı gezip yürümeyin.

Kimyon, pul biber, nane iştah açıcı olarak işe yarayacaktır.

Aşırı yağlı yemeyin. Bu hem tokluk hissini uzun süre sağlar ve sonraki öğünde yiyemez ya da oldukça az yersiniz hem de kolesterol seviyesi artışı yüzünden tercih edilmez.

Yemeklerinizi hızlıca tüketin. Aynı pastayı 9 dakikada bitirenler 646 kalori, 20 dakikada bitirenlerin ise 579 kalori aldığı belirlenmiştir.

Yemekleri haşlama olarak değil de bol yağlı ve kızarma biçiminde tüketin.

Kilo almak için çay ve kahveden uzak durun. Çay, kahve iştahınızı azaltır. Az tüketin ve tüketirken de bol şeker kullanın.

Ayrıca bir çalışmaya göre yüksek ışık iştahı kapatıyor ve loş veya karanlık ortamlar iştahı açarmış.

Salatayı az tüketin, yerseniz de bol yağlı ve az sirkeli ve az limonlu tercih edin.

İdeal kilonuzu öğrenmek için TIKLAYINIZ

Kilo almanın yöntemleri kuşkusuz bunlarla sınırlı değildir. Sizinde ‘nasıl kilo alabiliriz’ sorusuna dair bilgi, tecrübe ve düşünceleriniz varsa yorum yazabilir, kilo almak isteyen okurlarımıza bir nebze de olsa fayda sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir