Gaz Çıkarmanın Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yararı

Toplumsal olarak yanımızda insanlar varken gaz çıkarmanın iyi bir şey olmadığını düşünürüz. Aksine, gaz çıkarmak oldukça doğal bir olaydır. Ve yapılan bir çalışma gaz çıkarmanın ne denli yararları olduğunu ve vücut sağlığının ne durumda olduğunu paylaştı.

WebMD’de açıklamalarda bulunan Tony Rehagen; gerekli besinleri aldıktan sonra arta kalan havanın vücudun içerisinde biriktiğini ve biriken bu gazı en kısa sürede vücudumuzdan atmamız gerektiğinden bahsetti. Bu yüzden aslında gaz çıkarmak vücudumuz için sağlıklı ve içinizde tutmaktansa çıkarmanız daha faydalı.

Birlikte gaz çıkarmanın faydalarına bakalım:

1- Şişkinlik hissini giderir

Eğer yemek yedikten sonra şişkinlik hissi oluşuyorsa muhtemelen gaz çıkarmanız gerekmektedir.

Yapılan araştırmanın sonucunda, şişkinlik hissinin iki sebepten kaynaklanabileceği belirtildi. İlk sebep, vücudun daha çok suya ihtiyaç duyması; ikinci sebep ise karında biriken gazlar. Şişkinliği giderebilmenin en rahat yolu gaz çıkarmanız.

2- Kolon sağlığı için yararlıdır

Gazınızı uzun süre tutmamalısınız. Gazınızı insanların içinde çıkartmaktansa o gibi durumlarda başka yerleri tercih edebilirsiniz. Woman’s Health’te yazılanlar gösteriyor ki; bağırsak sorunlarınız varsa, gazınızı tutmak bağırsak sağlığınız için daha zararlı.

3- Bir uyarıdır

Gaz çıkarmak aslında bir uyarı niteliğindedir. Eğer fazla gaz çıkardığınızı düşünüyorsanız, çıkardığınız gazın kokusu kötüyse ve gaz çıkarmak sizin için zorsa vakit kaybetmeden doktora gitmenizde yarar var. Kolon kanseri riskinin veya laktoz duyarlılığının göstergesi olabilir.


-------- Sponsorlu --------

4- Kokusu yararlı

İnanmayacaksanız ama çıkardığınız gazın kokusu yararlı olabilir! Yapılan bir araştırma sonucunda, gaz çıkarıldığı zaman meydana gelen hidrojen sülfürün bizi bazı hastalıklardan koruduğunu belirtmiştir. Fazla koku zehirleyici olabilir, dikkat etmelisiniz. Fakat az miktarda açığa çıkan gaz felç ve kalp rahatsızlıklarına karşı koymanızı destekler.

5- Diyetinizi şekillendirebilir

Tükettiğiniz yiyeceklerin çeşidinin çıkardığınız gazı etkilediğini biliyor muydunuz? Diyelim ki, sürekli lif ağırlıklı besinler tüketiyorsanız sıklıkla gaz çıkarırsınız. Eğer beslenmeniz et odaklıysa gazınız kokulu olur.

6- Sık sık gaz çıkaranlar mutlu kişilerdir

Sıklıkla gaz çıkaran bireylerin daha mutlu olduğu ve rahat hissettiği söylenmektedir.

Tükettiğiniz besinlerin sindirim ve dolaşım sistemini direkt etkilediği bilinmektedir. Lahana, brüksel lahanası ve karnabahar tüketen bireylerin sindirim sistemlerinin daha hızlı çalıştığı belirtilmiştir. Sindirim sistemi daha iyi çalışan kişilerin gaz çıkarma sıklığı da fazladır.

7- Rahatlatıcıdır

Gazınızı tuttuğunuz zaman gergin hissetmeniz normal. Gaz çıkardıktan sonra daha rahat hissedersiniz.

Çoğu insan gaz çıkarmanın ayıp olduğunu söylese de sağlığa olan yararı yadsınamaz bir gerçek. Ve bize vücudumuz hakkında ipuçları veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir