Bebeklerin Kusmuğunu Yutması

Bebeğim Kusarsa Ne Yapmalıyım?

Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, bebeklerin 1 yaşını dolduruncaya kadar emzirilmesinin ardından hemen yatırılmaması gerektiğini açıklayarak, gazı çıkarılan bebeğin sırt üstü yatırılmasının hayati önem taşıdığını vurguladı.

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Yenidoğan Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, bebeklerin kusmuğundan boğulmalarını önlemek için ebeveynlerin yapması gerekenleri belirtti. Sağlıklı bebeklerin 1 yaşını doldurmadan sebepsiz olarak aniden ölümüne, ‘ani bebek ölümü sendromu’ ismi verildiğini dile getiren Dr. Nemlioğlu, ailelere ilk 1 sene içinde güvenilir yatış pozisyonlarını anlattıklarını dle getirdi.
Yeni doğan bebeklerin zemini çok yumuşak olmayan sert bir yatakta yatırılması tavsiyesinde bulunan Dr. Nemlioğlu, yatak arasında boşluk bırakılmadan bebeğin sırt üstü yatırılması gerektiğinin de altını çizdi.

Bebeklerin Güvenli Yatış Pozisyonları

Bebeklerin yan yada yüzüstü yatırılmaması önerisinde bulunan Dr. Nemlioğlu, “Sırt üstü pozisyonda bebekler başlarını sağa veya sola çevirdiklerinde rastgele kusma durumunu soluk borularına kaçırmadan kendilerine kurtarabiliyorlar. Buna güvenilir yatış pozisyonu diyebiliriz. Bebeklerin % 60’ı fizyolojik olarak ilk 6 ayda kusuyor. Güvenli yatış pozisyonunda yatırılan bebeklerin çoğunda kusmuk ile ilgili bir sorun yaşanmıyor” dedi.


-------- Sponsorlu --------

Bebeğinizi Emzirdikten Sonra Hemen Yatırmayın

Dr. Nemlioğlu, evde sigara içilmesinin de ani bebek ölümlerinin yaşanmasında etkili bir faktör olduğunu dile getirdi. Bebeğin beslenmesinin sonrasında hemen yatırılmamasını vurgulayan Dr. Nemlioğlu, “Bebeklerin gazının çıkarılarak yatırılması daha güvenilirdir. Bilhassa emzirilen bebeklerde bebeklerin sırtına masaj yaparak gazlarını çıkarttığımız zaman kusma olasılığını azaltmış oluyoruz. Bebeklerin emzirildikten sonra hemen yatırılmaması gerekmektedir. En az 15-20 dakika geçtikten sonra bebek uyutulmalıdır” şeklinde konuştu.

Bebekler Anne ve Baba arasında yatırılmamalı

Ebeveynlerin bebeklerini aralarında yatırmaması gerektiğini de tavsiye eden Dr. Nemlioğlu, “Emziren anne uykusuz annedir. Annenin çocuğunun üstüne düşme şeklinde boğulmalar olabiliyor. Ayrıca bebeğin yatağında kendi avucundan ufak objelerin bulunmaması gerekmektedir. Bu da bir diğer boğulma ihtimalinin sebeplerindendir” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir