Topuk Ağrısına İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri

Topuk ağrısını ayakta kalmaktan ya da sürekli oturmaktan dolayı olabilir. Fazla kilo, rahat olmayan ayakkabılar ayaklarımızın şeklini etkiliyor ve yaşanılan problemler ortaya çıkar. Ağrı hissettiğiniz takdirde geçmesini beklemeyin. Topuk ağrıları hemen ilgilenilmesi gereken sorunlardır.

Artroiz
Eklemlerin zamanla işlevsiz hale gelmesi ve aşınmasına neden olur ve topuklara etkir. Doktorunuz tedavi için bölgeye sıvı enjekte edebilir. Kilo vererek baskıyı azaltabilirsiniz. Limon ile düzenli masaj yapabilirsiniz.

Topuk kemiğinde çatlama
Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız yapmanız gereken tek şey ayağınızı alçıya aldırmalısınız. Tedavi boyunca ayağınıza buz koyun ve dinlendirin. Uzanmayı tercih edin.

Reaktif iltihap
Daha önceki hastalıklardan kalan bakteriler topukta birikebilir ve bu da iltihaplanmaya sebep olur. İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakteriler bu hastalığı ortaya çıkarır.

Bursit iltihaplanması
Eklem kesesi iltihaplanması olan bu hastalığın iyileşmesi kolaydır. Eğer bakterilerden kaynaklanıyorsa antibiyotik kullanabilirsiniz. Ciddi durumlarda doktor ameliyat da önerebilir. Uyurken bacaklarınızın arasına yastık koyun ve sıcak banyo yapıp baskıyı hafifletin.

Gut hastalığı
Eklemlerde biriken ürik asit topuklarda ağrıya neden olur. Ayaklarınızı kalp seviyesinden yuları kaldırın ve buz tedavisi uygulayın. Alkol tüketmeyin ve bol su için.


-------- Sponsorlu --------

Topuk iltihabı 
Net bir tedavisi bilinmemektedir. Yapmanız gereken ilk şey ayaklarınıza binen yükü azaltmaktır. Uzanmalı ve kilo vermeye çalışmalısınız. Uzanırken buz koymaya dikkat edin.

Topuk dikeni
Üzerine basıldığında ciddi ağrılara neden olur. Ortopedik ayakkabılar tercih edilmeli ve doktorunuzla eş ilerlemelisiniz. Gerek görüldüğünde cerrahi müdahale yapılabilir. 100 g lahanayı öğütün ve 100 mL su içinde kaynatın ve soğuduktan sonra topuk dikenine uygulayın. Ağrı azalacaktır.

Aşil tendonu hasarı 
Egzersiz sonrasında ağrı yaşıyorsanız sorun bu olabilir. Tedavi için ayağınıza fazla yüklenmeyin ve kol desteklerini kullanın. Otururken ya da yatarken altına yastık koyun.

Topuk çatlakları
Çatlakların nedenini öğrenmek için direkt doktora gidin ve test yaptırın. Çatlakları nemlendirin ve ölü deriyi törpüleyip düzleştirin. Sabırlı olun, zamanla geçecektir.

Topuk ağrısını önlemek için:

  • Kilonuza dikkat etmelisiniz
  • Rahat ayakkabılar giyin
  • Egzersizler sırasında ayaklarınıza dikkat edin ve ısınma hareketlerini dikkatli yapın
  • Çıplak ayakla dolaşmamaya dikkat edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir