Yasaklı Pirinç Yani Siyah Pirincin Üretimi ve Faydaları

Siyah Pirincin Yararları

İtalya’dan gönderilen bir miktar hediyelik siyah pirinci, bir başka ismiyle ‘yasaklı pirinci’ deneme amaçlı bahçesine eken ve güzel sonuçlar elde eden bir vatandaşımız, bizlere bu pirincin üretimi ve faydaları hakkında bilgiler verdi.

Yasaklı Pirinç Nerede Üretiliyor

TSK’dan emekli olmasının sonrasında tarım alanında araştırmalar yapan ve Kahramanmaraş Şerefoğlu Mahallesi’nde üretim için tesis açan Mustafa Uludağ, dünyada yalnızca 4 ülkede üretimi yapılan siyah pirinci bundan sonra Kahramanmaraş ilinde de üretilmeye başlandığını bildirerek;

“Yarım Kg durumundaki siyah pirinç bana yurt dışından hediye geldi. Bir miktarını pişirerek yedim birazını da tarlaya ektiğimiz Maraş sarısı çeltiğinin yanına serperek merakımdan dolayı denemek istedim.

5-10 gün geçmesinin ardından tarlaya gittiğimde pirinçlerin yeşillendiğini fark ettim ve heyecanlandım. Hasat zamanı gelince de tırpanla biçerek tohumlarını çıkardım. 4-5 kilogramlık bir tohum elde ettim.


-------- Sponsorlu --------

Bir sonraki sene daha büyük bir alana serperek bir daha ekimini gerçekleştirdim. Baktım ki ürün 50-60 kilograma ulaştı. Bana İtalya’dan gönderilen yarım kilogram paket 50 kilogramı aştı.

Tadı bana hediye gelen bu siyah pirinçle birebir aynı oldu. Bu da benim heyecanımı çoğalttı. Siyah pirinç üretimimiz bu sayede başlamış oldu ve öğrendik ki siyah pirinç de Kahramanmaraş ilimizde üretilebiliyor” dedi.

Siyah Pirinç yani Yasaklı Pirincin Tarihi

Eskiden Çin hanedanlarının yalnızca kendi saraylarında siyah pirincin üretimine izin verdiğini vurgulayan Uludağ;

“Bir müddet geçmesinin ardından buralarda çalışan biri siyah pirinci çalarak başka bir yerde bunun üretimini yapmış. Bunu duyan hükümdar siyah pirinçleri toplatarak imha ettirmiş. Bu sebeple dünyada siyah pirincin ismi yasaklı pirinç haline gelmiş” şeklinde konuştu.

Siyah pirincin besleyici seviyesi çok fazladır. Tadı da çok farklıdır, bildiğimiz pirinçler gibi değildir.

Şeker hastalığından kanser hastalığına kadar çoğu hastalıklara şifası mevcut. Siyah pirincin maliyeti biraz fazladır. Normal pirinçler gibi değildir. Organik şekilde ürettiğimiz siyah pirinç bizlere yaklaşık 7-8 TL ye mal oluyor.


-------- Sponsorlu --------

2 YORUM

  1. Pingback: Dünya Kooperatifçilik Haftası » Bilgi Doktoru