Yapışkan Otu

Şifalı Yapışkan Otu Bitkisi

İbn-i Sina’ya göre yapışkan otu temizleyici ve yumuşatıcı etkilere sahip bir ot. Sina’nın böbrek, mesane ve idrar yollarına faydalı olduğunu söylediği reçetesine bu bitkiyi alma se­beplerinden ikisi bu özellikler olsa gerek. Kronik öksürüğe iyi gel­mesi ve basurları iyileştirici etkisinin olması da bu bitkinin bilinen özellikleri arasında yer alıyor.

Helile Bitkisi

Sözünü ettiğimiz bu bitki ısıtıcı özellikleri dolayısıyla İbn-i Sina’nın macun-ı Calinus reçetesi içerisine girmiş olmalı; çünkü bu reçetenin sağladığı fayda­ların arasında böbreği mesaneyi ve idrar yollarını ısıtmak için bulunu­yor.


-------- Sponsorlu --------

Yapışkan Otu Kürü Yapılışı

Bu kürün hazırlanışı son derece kolay; tek ya­pılması gereken, yukarıda belirtilen malzemelerin eşit miktarlarda alınıp süz­me balla karıştırıldıktan sonra dövülmesi. Dozu 3 – 5 gram olan ilacın vücuda alınması ise küçük bir püf nokta içeriyor; Sina’ya göre bu ilaç vücuda çemen otu ve kereviz köklerinin sürgünlerinin suyuyla birlikte alınmalı. Son bilgi, Sina’nın tıp konusundaki bilgisinin de­rinliğini ve detaylara verdiği önemi göstermesi bakımından ayrıca ilginç olsa gerek.


-------- Sponsorlu --------