Şurup İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şurup içerken bunlara dikkat edin!

Sıvı ilaçların, çocukların yanı sıra tablet veya kapsül yutamayan yetişkinler bilhassa yaşlılar için son derece iyi bir alternatif olduğu ifade edildi.

Türkiye Hastanesi Eczane Sorumlusu Eczacı Erdoğan Türksever, ölçeklendirme konusu ile ilgili önemli bilgiler sundu.

Sıvı ilacı kullanmadan önce kesinlikle şişenin çalkalanması gerektiğini aktaran Türksever, “Sıvı ilacın doğru dozunu ölçmeden önce, ilacın bir kısmı dibe çökmüş olabileceğinden şişeyi çalkaladığınızdan emin olun” diye vurguladı.

Doktordan veya eczacıdan ilaç dozu olarak bir çay kaşığı veya bir yemek kaşığı kadar bir ölçeklenme söyleyeceğini belirten Türksever, “Doktor ya da eczacı için, bir çay kaşığı 5 ml (mililitre) ve bir yemek kaşığı 15 ml (mililitre) ilaç manasına gelmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Evlerde kullanılan çoğu kaşık değişik büyüklüktedir ve 5 ml’den ya da 15 ml’den az ya da çok ilaç alabilir. Bu sebeple, kaşığınıza aşırı ya da oldukça az ilaç alabilirsiniz” dedi.

Sıvı İlaçlar Nasıl Tüketilmelidir

Türksever, bu durumla karşılaşmamak için farklı alternatifler tavsiye etti. Türksever, hekimden veya eczacıdan ilaç ölçümü için kaşık, ilaç kabı, ilaç sayacı veya iğnesiz şırınga istenebileceğini söyledi.

Birçok sıvı ilacın ufak ölçüm kabıyla geldiğine dikkat çeken Türksever, ilacın bu kapla kullanılmasının makul olacağını ifade etti. Sıvıların göz seviyesinde ölçülmesini öneren Türksever, “Reçetede dozun çay kaşığı ya da yemek kaşığı cinsinden belirtilip belirtilmediğine dikkat edin.

Doğru ölçülerde ilaç aldığınızdan emin olmanın en basit yolu budur” dedi. Çocuklar için reçete edilen sıvı ilaçlara da değinen Türksever, makul dozajın ya da miktarın kesinlikle çocuk hekimine sorulması gerektiğini hatırlattı..


-------- Sponsorlu --------

1 YORUM

  1. Sezer Ay

    Şurup mu! Çocukluğum aklıma geldi şurup diyince. Kullanım talimatlarına göre içmek lazım