Omega 3 Hapı (Vitamini) ile Sigarayı Bırakmak

Bilim adamlarının yaptığı araştırma sonucu; Omega-3 vitamini kullanan sigara tiryakilerinin nikotin ihtiyacının düştüğünü tespit etti.

Bu yazımızda Omega 3 Hapının Sigarayı Bırakmadaki etkileri ile alakalı bilmeniz gerekenleri siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

Omega 3 Vitamini ile Sigara Bırakma Araştırması

Araştırmaya günlük en az 10 sigara kullanan 18-45 yaşındaki tiryakiler katılım gösterdi. İlk gruba omega-3 vitamini verildi. Başka bir grup ise tedavi özelliği bulunmayan bir kapsül (plasebo) kullandı. Araştırmanın amacını ve omega-3 vitamini içtiklerini bilmeyen bu kişilerin tiryakilik durumu 30 gün boyunca gözlemlendi. Ayrıca katılımcılara sigara sınırlaması da konulmadı.

Bilim insanları, omega-3 kullananların günde 2 sigara daha az içtiğini, bundan dolayı nikotin ihtiyacının % 11 azaldığını görmüş oldu. Diğer gruptakilerin nikotin ihtiyacında ise herhangi bir düşüş yaşanmadı.


-------- Sponsorlu --------

Omega 3 Tüketimi Nikotin İhtiyacını Azaltıyor

Araştırmayı yapanlardan bilim adamı Sharon Rabinovitz Shenkar, sigarayı azaltmaları veya terk etmeleri için tiryakilere verilen ilaçların çok faydalı olmadığına ve bunların telafi etmesi oldukça zor yan etkilerinin olduğunu vurguladı. Rabinovitz Shenkar, ucuz ve oldukça az yan etkiye sahip omega-3 hapının sigarayı terk etmek istemeyenlerde dahi nikotin ihtiyacını düşürebildiğini belirtti.

Fakat bilim adamları, omega-3 vitamininin de hekime danışılarak kullanımı gerektiğini açıkladı.

Sigara ile ilgili yapılan bu araştırmanın neticesi “Journal of Psychopharmacology” isimli dergide yayınlandı.

Omega 3 ve sigaraya bırakma ile ilgili görüşlerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…


-------- Sponsorlu --------