Mevsimsel Alerjik Hastalıklar

Bu makalemde Mevsimsel Hastalıklar – Alerjik Rinit Hastalığı ile ilgili Bilgi Doktoru okurlarıma bilgilendirme yapacağım.

 

Her sene ilkbahar ve sonbaharda sıkça rastladığımız hapşırma, gözlerde deride ve burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, solunum sıkıntısı (hırıltılı solunum), işitme problemleri, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, öksürük ve bazen baş ağrısıyla seyreden Allerjik rinit, en çok karşılaşılan allerjik hastalıktır.
Rinit; burun içini döşeyen mukozaların her türlü iltihabına denir. Bu iltihaba alerjik faktörler sebep olursa alerjik rinit denir. Ömür boyu devam eden, yaş ilerledikçe azalan bir hastalıktır.

 

Mevsimsel Alerjik Rinit ( Hay Fever, Saman nezlesi) Belirtileri

En sık nedeni polen alerjisidir. Polen alerjeni kaynağı ise ağaçlar, çimen ve otlardır. Sıklıkla çocukluk ya da ergenlik döneminde gelişir. Sıcak ve kuru günlerde, polen sayısının artmaya başladığı sabah saatlerinde daha belirgin olur. Yağmurlu günlerde ise semptomlar azalır.

 

Perennial Alerjik Rinit Tedavisi

Yıl boyu yakınması olan kişilerde, sık neden ise ev tozu akarı, hayvan tüyleri, küf mantarlarıdır. Kirli hava da nedenlerden biri olarak sayılabilir. erişkinlerde daha sık görülmektedir. ağızdan nefes alma, seröz otitis media, koku almada azalma sık görülmektedir. En önemli nedeni akar allerjisidir.
Alerjik rinit astım, besin alerjileri, sinüzit, orta kulak hastalıları ve konjuktivit ile birlikte de görülebilmektedir. Alerjik rinit çocuk ve genç erişkinlerde sık görülür. Bir görüşe göre astımın habercisi ve astım atağını tetikleyicisidir. Ancak hayatı tehdit etmeyen bir hastalık olup çoğunlukla tavsiye üzerine aldığımız ilaçlarla geçtiğinden, ciddi bir hasatlık olarak algılanmamaktadır.

Sık orta kulak iltihabı geçiren kişilerde de alerji rinit ihmali düşünülmelidir. Kimi zaman sinüzit ile karıştırılabilir. Genel bir kural olarak polenler ve mantar sporları gibi dış ortam allerjenleri ile temasın kontrolü, ev içi allerjenlerin kontrolünden daha güçtür. Hastalarımızca yakın ortamlarda bu allerjenlerin kaynağı olmasa bile allerjenlerin kilometrelerce uzaktan rüzgar ile gelebileceği hatırlanmalıdır. Ne yapılırsa yapılsın bazı karşılaşmaları önlemek mümkün olmayabilir. Ancak temas miktarının azaltılması bile hastanın yaşam konforunda ve ek ilaç kullanma gereksiniminde önemli iyileşmeler sağlayabilir.


-------- Sponsorlu --------

 

Alerji Olduğunuz Etkenlerden Uzak Durun!

Özetle hastaların polen oluşturan kaynaklardan uzak durmaları (polen mevsiminde pikniğe ve açık havaya çıkmaktan sakınılması gibi), evde veya arabada kapı ve pencerelerin polen mevsimi boyunca kapalı tutulması, çim biçmek gibi aktivitelerden sakınılması, gerekirse maske takılması ve tüm bunlara karşın kapalı ortamda (evde veya arabada) yakınmaları fazla olanlarda hava temizleyicilerin kullanılması önerilebilir. Özellikle kuru ve rüzgarlı havalarda havadaki polen yükünün en yüksek seviyeye çıktığı, yağışlı havada polenlerin yere ineceği unutulmamalıdır.

 

Mevsimsel Alerjik Hastalıklardan Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Sigara içmeyin ve içirmeyin,
Yün yastık, yorgan, kuş tüyü yastık ve yatak yerine sentetik olanları tercih edin,
Evdeki süs bitkilerini çıkarın,
Klima filtrelerini her ay değiştirin,
Polen mevsiminde evinizin kapı ve pencerelerini kapatın,
Evde tüylü hayvan beslemeyin,
Toz ve dumanlı yerlerde bulunmayın,
Ortamdaki ısı ve nem ayarı istenen seviyede tutun,
Elektrik süpürgesinin dışarıya toz vermemesine dikkat edin,
Tüylü oyuncaklardan uzak durun,
Çok gerekmedikçe antibiyotik kullanmayın,
Katkı maddesi ilave edilmiş, rafine edilmiş, paketlenmiş gıdaları yemeyin.
Un ve şekerden fakir, sebze, meyve, ot, et ve yumurta gibi doğal gıdalardan zengin bir diyet uygulayın.
Yeterli omega-3 alın; Kefir, yoğurt, turşu, sirke, nar ekşisi ve boza gibi probiyotiklerden zengin gıdalarla beslenin.
Günde 6-8 bardak su için. Yeterli su alınmaması balgamın koyulaşmasına yol açar.
İdrarınız koyu ise yeteri kadar su içmiyorsunuz demektir.
Kaynak sularını ve alkali suları tercih edin.

 

Alerjik Rinit Nasıl Bir Hastalıktır? Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Alerjik rinitler kişinin yaşam konforunu bozan, sosyal ve ekonomik zararları olan bir hastalıktır. Bu hastaların yarısında hastalık şikâyetleri baharın başlangıcında başlayarak yaz sonuna kadar şiddetli bulgulara neden olabiliyor. Yetişkinlerde iş gücü kaybı, çocuklarda okul günü kaybı olur. Günümüz tedavi olanakları allerjik riniti tam olarak tedavi etmese bile hastaların yaşam konforunu önemli oranda düzeltebilme gücüne sahiptir.


-------- Sponsorlu --------