Merhamet Artıran İlaç

Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilacın merhamet duygusunu artırdığı ve kişileri eşitsizliğe daha duyarlı hale getirdiği tespit edildi. Uzmanlara göre bulunan bu ilacı, şizofreni gibi ruh rahatsızları ve bağımlılık tedavisinde kullanmak mümkün olacak.

Beynin kişilik, sosyal davranış ve karar vermeden sorumlu kısmındaki yani ön beyinde sinir sisteminin kimyasını değiştiren Parkinson ilacının etkisi gönüllüler üzerinde test edildi.

Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan araştırmada, bir gruba ön beyindeki ödül ve motivasyonla bağlantılı dopamin kimyasalının etkisini uzatan bu ilaç, diğer gruba ise içerisinde etkenmadde bulunmayan ilaç görünümlü bir madde (plasebo) verildi.


-------- Sponsorlu --------

Daha Cömert ve Merhametli Yapan İlaç

Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ilacı içen grubun parasını yabancılarla diğer gruptan daha adil ve eşit biçimde paylaştığı görüldü.

Yapay Merhamet Duygusu

Bilim adamları “yapay merhamet duygusu uyandıran” bu ilacın ileride acıma, pişmanlık, merhamet ve suçluluk duygusu hissetmeyen şizofreni gibi ruh hastalıkları ile ödül ve zevk mekanizmalarının etkin hale geldiği bağımlılıkların tedavisinde kullanılabileceğini açıkladı.

Araştırmanın sonuçları “Current Biology” isimli yabancı bir dergide yayımlandı.


-------- Sponsorlu --------