Melisa Çayı (Oğul Otu) Faydaları

Melisa Çayı Faydaları – Oğul Otu

Strese, yorgunluğa, uykusuzluğa karşı MELİSA ÇAYI (MELİSA OTU)

Nane familyasından gelen melisa otu (OĞUL OTU) sakinleştirici yönüyle bilinen bir bitkidir. Melisa otu daha çok Güney Avrupa ve Akdeniz kıyılarında yetişen ve limona benzeyen kokuya sahip bir bitkidir. Melisa otu yaz aylarında küçük beyaz çiçekler açmaktadır.  Melisa otu daha çok yaprakları kurutularak çayı hazırlanarak kullanılır. Fakat kapsül, krem veya yağ şeklinde de melisa otunun çeşitli kullanım alanları mevcuttur.

Melisa Çayı (Oğul Otunun) Faydaları

Oğul otu olarak da bilinen Melisa otu genellikle çayı hazırlanarak tüketilir. Yorgunluk durumlarında, uykusuzluk halinde kullanımı çok faydalıdır. Melisa kişiyi dinlendirir ve sakinleştirir. Bunun haricinde melisanın faydaları şu şekildedir;

  • Uykusuzluk problemini giderir.
  • Gaz ve sancıları giderir.
  • Vücuttaki teri atmada etkilidir.
  • Stres ve kaygı azaltıcı etkisi vardır.
  • Ateş düşürücü özelliği vardı.
  • Sindirim problemine bağlı rahatsızlıklarda önerilmektedir.
  • İştah artırmak için tavsiye edilir.
  • Eski çağlarda böcek ısırıklarında kullanıldığı bilinmektedir.
  • Sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır.
  • Mide problemlerinde tedavi edicidir.

Melisanın Diğer İsimleri: Mavi Balsam, Bal Bitkisi,Oğul otu, Tatlı Balsam, Nane Balsam


-------- Sponsorlu --------

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hazırlanışı: Öncelikle yarım litre suyu kaynatıyoruz ve altını kapatıyoruz. Ardından yaklaşık 10 gram melisa otunu kaynamış suyumuza ilave ediyoruz ve 10 dakika kadar demlenmesi için bırakıyoruz. Hazırlamış olduğunuz melisa çayını buzdolabında saklamak koşuluyla 2 güne kadar saklayabilirsiniz. Her gün 1 bardak içmeniz yeterli olacaktır. 10 gram melisa çayı yaklaşık olarak 7 çay kaşığı gelmektedir.

Melisa Kremi ve Yağı Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Melisanın içerisinde bulunan krem ve yağında bir çok faydası bulunur. Melisa kremi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Mantar, egzama gibi cilt hastalıklarının yanında uçuk gibi ciltte oluşan problemlerin tedavisinde de etkili sonuçlar vermektedir.

Melisa yağı ise önemli bir anti bakteriyel olarak tavsiye edilir. Bazı kaynaklara göre melisanın alzheimer hastalığına karşı da iyileştirme etkisi olduğu bilinmektedir.

Melisa Çayı Zararları: Melisa çayı sedatif ve tiroit ilaçlarıyla birlikte kullanıldığında olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu tarz ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza danışarak melisa çayı tüketmelisiniz. Hamile ve emziren hanımların yine doktorlarına danışarak kullanması tavsiye edilmektedir. Uykusuzluk ve kaygı ile ilgili ilaçlar kullanıyorsanız yine melisa çayını tüketmemeniz önerilmektedir. Çocuklar için ise doktor tavsiyesinde verilmesi gerekmektedir.


-------- Sponsorlu --------