Kötü Ağız Kokusunu Geçiren Bitkisel Kür

Kötü Kokulu Nefesi Yok Eden Karışım:

Reçeteyle İlgili Bilgiler

Hazırlamşı ve içerdiği malzemeler itibarıyla basit olarak adlan­dırılabilecek bu reçete İbn-i Sina’ya göre kötü kokulu nefesi yok edi­yor. Macunun, gazları gidermesi ve sindirimi geliştirmesi ise onun diğer artıları.

Cevariş Kürü

İbn-i Sina Cevariş macununun içerdiği malzeme lis­tesini şu şekilde veriyor: 105 gram kuru sarı kabuğu soyulmuş li­mon, 3.5 gram karanfil, 3.5 gram cevz-i bevva (küçük Hindistan cevizi), 3.5 gram sivri biber, 3.5 gram biber, 3.5 gram küçük kaku­le, 3.5 gram tarçın, 3.5 gram havlican, 3.5 gram kuru zencefil, 700 gram misk.

Cevariş Reçetesindeki Bitkilerin Açıklanması

Vücut sağlığına sindirimle ilgili katkıları yanı sıra ağızdaki kötü kokuları yok eden bu macun; misk, tarçın, limon kabuğu, karanfil gibi güzel kokularıyla bilinen malzemeler içeriyor. Bu durumda, bu malzemelerin birbirleriyle ve reçetedeki diğer malzemelerle karış­masının ağız kokusunun giderilmesi için özel bir bileşim oluşturdu­ğu düşünülebilir. Aşağıda bu malzemeler koku özellikleri açısından incelenecek.

Tarçın:

İbn-i Sina, tarçını, güzel kokulu ve yakıcı bir tada sa­hip olarak nitelendiriyor. Diğer yandan, tarçın, tatlılık ve tuzluluk gibi zıt özelliklere aynı anda sahip olması bakımından epey ilginç bir baharat olarak değerlendirilebilir. Tarçının kokusunun diğer özelliklerine baskın çıkması ise Sina’ya göre onun kalitesini gös­teren en önemli gösterge.

Tarçının kokusunun onun en önemli karakteri olduğunun bir başka göstergesi ise kokunun keskinliğinin anlaşılma şekli; eğer koku genzi ve burnu dolduruyorsa, kaldı ki İbn-i Sina’ya göre bu durum engellenemez, tarçın iyidir. Eğer tarçın kötüyse haliyle bu tür etkiler de azalır. Netice itibariyle tarçının, kokusu itibarıyla, ağızdaki kötü kokulara son veren bir reçeteye girmesi anlaşılabilir bir durum.

Limon Kabuğu:

Limon kabuğu, İbn-i Sina’nın, onu doğal de­odorant olarak isimlendirmesine sebep olacak kadar önemli koku özelliklerine sahip. Sina’ya göre limon kabuğunun kokusu havayı temizlediği gibi, havayı bastırıyor ve deodorant etkisi gösteriyor. Bu nitelikler limon kabuğunun tıpkı tarçın gibi baskın bir kokuya sahip olduğunu gösteriyor; başka bir deyimle hem limon kabuğu­nun hem tarçının kokusu bulundukları yerlerde başka kokuların barınmasına imkân vermiyor; Sina ikisine aynı reçetede yer ver­diğine göre ikisinin bileşiminden daha güçlü bir etki edilebileceği sonucunu çıkarmak mümkün.


-------- Sponsorlu --------

Karanfil:

Kokusunun baskınlığı bakımından belki de en çok bi­linen bitki karanfil. Karanfil hakkında belki de bilinmeyen özellik, İbn-i Sina’ya göre onun kokusunun haricinde mide ve karaciğeri de güçlendirdiği. Tahmin edileceği üzere İbn-i Sina bu bitkinin ağız ko­kusunu giderdiğini ayrıca belirtiyor.

Reçetenin Hazırlanışı

Hazırlanışı son derece kolay olan bu reçetede bütün malzemeler balla karıştırıldıktan sonra macun haline getiriliyor.

Bu Makalelerimiz de Dikkatinizi Çekebilir

İbrahim Saraçoğlu Tarçının Faydaları

Tarcinin-faydalari-Ahmet-Maranki

Sabah Uyanınca Ağız Kokusu

Sabah Uyanınca Ağız Kokusu


-------- Sponsorlu --------