Keratokonus Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Keratokonus nedir?

Keratokonus, ilk gençlik yıllarında gözlük numaralarının sık değişmesiyle ortaya çıkabilen, ilerleyici bir kornea hastalığı. Çok önemli sonuçlar doğurabilen ciddi bir göz hastalığıdır. Öyle ki, teşhisi ve tedavisine geç kalındığında hastaların iyileşebilmesi için tek seçenek kornea nakli. Korneadaki şekil bozukluğu giderek artan miyopi, düzensiz astigmatizma ve görme azlığına yol açıyor. Günümüzde gözlük ve kontakt lenslerden kurtulmak için lazerle tedavi yoluna gidiliyor. Ancak her göz bu ameliyatlar için uygun olmuyor.

Lazer, gözün kornea adı verilen en ön saydam tabakasına uygulanır. Korneanın keratokonus hastalığı, lazere engel olan göz hastalıklarından en yaygın olanıdır.

Keratokonus hastalığında ilk uygulanan klasik tedavi şekli gözlük kullanılması. Gözlüklerle yeterli görüş sağlanamadığında, sert gaz geçirgen kontakt lensler kullanılıyor. Ancak sert lensler, çok konforlu olmamasıyla dikkat çekiyor. Bu açıdan ortası sert, etrafı yumuşak özel lensler keratokonus hastaları tarafından daha sık tercih ediliyor. Buna karşın bazı hastalarda korneadaki şekil bozukluğu nedeniyle göze uyan bir kontakt lens olmuyor. Başka bir grup hasta ise lensin gözden fırlayıp çıkması, toz kaçması veya batma hissi gibi nedenlerle lensleri kullanamıyor.
Keratokonus gözün saydam tabakasının yani korneanın ilerleyici miyop ve astigmat ile birlikte incelmesi ve sivrileşmesiyle oluşan bir göz hastalığıdır. Genel olarak ergenlik döneminde başlayan hastalıktan hastalar ancak 20’li yaşlarında bu hastalığın farknına varırlar. Hastalık 20–40 yaş arasında ilerleme gösterip 40’lı yaşlardan sonra durağan döneme girer.


-------- Sponsorlu --------

Kornea, bilindiği üzere gözün çok önemli bir kısmıdır. Işık gözümüze kornea aracılığıyla girer; kornea ışınları kırarak veya odaklayarak net görmenizi sağlar. Keratokonusta, korneanın şekli değişir ve görme bozulur. Keratokonus araba kullanma, bilgisayarda yazı yazma, televizyon izleme veya okuma gibi bazı faaliyetleri güçleştirebilir.

 

Kornea hastalığınız (Keratokonus) mı var?

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Keratokonus hastalığında başlangıç yaşı olarak belirli bir yaş bulunmamaktadır. Her yaşya ortaya çıkabilmektedir. Ancak istatistikler ergenlik sonrası 20 li yaşlarda gelişmeye başlayarak kornea yapısını konikleştirerek bozmaktadır. Keratokonus hastalığı çok yavaş seyrettiği için teşhis edilmesi güç olabilir. Genellikle iki gözde farklı seviyelerde seyretmektedir.
– Görüşte netlik azalması çarpık ve bulanıklık
–  Miyop
–  Çift görme
–  Astigmatizm
–  Gözde parıltı
–  Göz yorgunluğu ile seyreden bağ ağrıları
–  Gözlerde ışığa karşı aşırı hassasiyet

 

Keratokonus Tedavisi Nasıl Yapılır

Hastalığın erken dönemlerinde özel sert kontakt lensler kullanılır. Ancak kontakt lensler hastalığın ilerlemesini durduramazlar. Bu lensler kornea merkezinin bombeliğini, dolayısıyla astigmatı düzeltir ve net görüş sağlayarak görme arttırılabilir. Ancak, hastalık ilerledikçe bunlar da yetersiz kalır ve görme giderek azalır. Bir başka alternatif tedavi Intra Korneal Ring (INTACS) denilen, kornea tabakası içine bir halka yerleştirmek şeklindedir. İlerlemeyi kısmen önleyici olabilir.  Başka bir alternatif tedavi kornea nakli ameliyatıdır. Kornea nakli ameliyatı, kornea bağışlarının yetersiz aynı zamanda pahalı olması ve üstelik vücudun % 15–20 oranında dokuyu reddetme olasılığı olması nedeniyle son aşamada tercih edilen bir tedavidir. Ancak son yıllarda etkinliği kabul gören bir tedavi olan; Corneal Cross Linking uygulamasıyla hastalığın ilerlemesi durdurulabilmektedir.


-------- Sponsorlu --------