Kedi Köpekten Karaciğere Kist Geçmesi

Kedi köpek gibi hayvanlardan kist bulaşması ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Karaciğer Kistleri

Karaciğer kistleri son derece yaygındır. Fakat bunların çoğunluğu içi su dolu olan ve zararı bulunmayan kolay kist diye adlandırılan kistlerdir.

Köpeklerden Bulaşan Kistler

Köpeklerden bulaşan kistler ise kist hidatik, köpek kisti, bulaşıcı kist olarak tanımlanır. Genellikle kedi köpeklerden geçer ama yeşillik vasıtasıyla da geçebilmektedir. Bu sebeple köpek kisti olması için kesinlikle kedi köpek beslemek şart değildir.

Kistlerin tedavisinde uzun zamandır ameliyat uygulanmaktadır. Ancak son günlerde artık ameliyata ihtiyaç duyulmadan kistler tedavi edilebiliyor.

Kistlerin içerisi boşaltılarak kisti öldüren ilaçlar enjekte edilir. Bu şekilde kist ölür ve büyümesi önlenir. Artık zarar veremez ve vücut ölü kisti zaman içinde küçültür hatta ortadan tamamen kaldırabilir.

Ameliyatlar sonucu kistlerin bütünüyle çıkarıldığı düşünülür. Ancak hal böyle olmaz. Köpek kistleri resmen bir karpuz gibidir. Kabuğu son derece kalındır. İçinde soğan zarı tarzı yapılar bulunmaktadır. Kistin iç bölümünden devamlı yenilerek büyür.


-------- Sponsorlu --------

Şayet kistler büyük olursa ve karaciğerin arka bölümlerine yerleşirse o zaman ameliyatları son derece zorlaşır. Dolayısıyla iğneyle boşaltmak daha basit ve güvenilirdir.

Gerek cerrahi teknikte gerekse iğne ile boşaltılma uygulamasının ardından kist yeniden oluşabilir. Fakat ameliyatla kıyaslandığında boşaltma uygulamasında yenileme ihtimali son derece azdır.

Köpek kistleri boşaltılmadığı takdirde yada ameliyat yapılmazsa ne olmaktadır?

Kistler senede 1 ile 5 cm arasında büyümektedirler. Belirli bir zamanın ardından dev bir boyuta erişir ve hemen hemen karpuz kadar olmaktadır. Bu duruma geldiğinde tedavisi son derece zahmetlidir.

Diğer yandan bu duruma gelen kistlerin her an patlama ihtimali bulunur. Kist patlayacak olursa ki büyük ölçüde karın boşluğuna açılır o zaman ufak kistler tohum şeklinde bütün karın içerisine yayılır. Bir müddet sonra karın içinden her bir taraftan kistler büyümeye başlayacaktır. Bu da arın içinin patates çuvalı gibi olmasına neden olacaktır.

Karın İçerisinde Kist Oluşması

Karın içinde kist bulaşması ve tedavi süreci ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…


-------- Sponsorlu --------