Karın Ağrısı Neyden Kaynaklanır

Karın ağrımasının bir çok nedeni olabilir. En sık karın ağrısısebepleri enfeksiyonlara bağlı gastroenteroloji denilen ishalli hastalıklardır.

 

Karın ağrısına sebep olan mikroorganizmanın bir biçimde ya yeterli düzeyde alınmadığın yada bakteri oluşumuna engel olan herhangi bir ilaç kullanmanın hastalık oluşumunu önlediğini düşündürebilir. Bazı zamanlarda ishal henüz başlamamıştır, yalnız karın ağrısı vardır. Bir takım durumlarda ishal başlamadan kuru karın ağrıması olabilir.

 

Karın Ağrısına Sebep Olan Etkenler ve Organlar Nelerdir?

Bunun haricinde karın ağrısı için fazla karşılaşılan sebepler sıklık sıralamasına ve kaynaklandığı organlarımıza göre belirtelim;

 

Bağırsaklar: İnce – kalın bağırsak ülserleri, iltihap hastalıkları, delinme ve tıkanmasında karın ağrısı görülür.

Yemek Borusu: Bilhassa yemek borusunun alt tarafındaki delinmeler, ülserlerde ve darlıklarda karın ağrıları görülebilir,


-------- Sponsorlu --------

Safra kesesi : Safra kesesi taşı, safra kesesi iltihabı, safra kanal darlık tıkanması ve taşları, safra kanalındaki kistik genişleme, tümörleri karın ağrısına sebep olur.

Böbrek: Böbrek taşı, üreter ve mesana taşı, üreten tıkanmaları, böbrek içindeki kanamalar karın ağrısı sebepleridir.

Dalak: Dalağın yırtılması, dalak içinde kanama olması, dalak içerisinde apse ve kistlerinde karın ağrısı yapabilir.

Karaciğer: Karaciğerde yağlanma, büyüme, karaciğerde apse ve kistleri, karaciğer yaralanması ve karaciğer zarı etrafındaki kanamalar karın ağrısına yol açabilir.

Mide: Mide ülseri , gastrit, mide kanseri, mide lenfoması, mide çıkışlarındaki daralmalar, midede delinme,

Onikiparmak Bağırsağı: Ülser, darlık, delinme,

Pankreas: Panretit, panreas apse ile kistleri tümörleri karında ağrısına sebep olabilir.

 

Karın zarı iltihabı, yumurtalıklarda iltihabi yada apsesi, bayanlarda tüplerin iltihabı yada apsesi karın ağrısı sebeplerindendir.


-------- Sponsorlu --------