Çayın Osteoporoz yani Kemik Kaybı – Zayıflamasına Faydası

Japonya’da bilim insanlarının yaptığı açıklamalara göre siyah çayın içerisinde bulunan antioksidantlar bilhassa ileri yaşlarda oluşan kemik zayıflaması engelliyor.

Kemik Kaybı ve Zayıflaması yani Osteoporoz Hastalığına Çay içmenin Faydaları

Osteoporoz ismi verilen ve yaşı ilerlemiş kişilede görülen kemik kaybı ve zayıflaması olarak adlandırılan hastalığa karşı siyah çay içmenin yararlı olduğu söylendi. Osaka Üniversitesi’nde yapılan ve Keizo Nishikawa tarafından koordine edilen çalışmada siyah çayda theaflavin-3 denilen bir antioksidant maddenin kemik dokusuna zarar veren metiltransferas isimli enzimi yok etmesi sonucu kemiklerin dokusunun güçlü kaldığı belirlendi.


-------- Sponsorlu --------

Japon bilim insanlarının açıklamasına göre fark edilebilir bir gelişme oluşabilmesi için 60 kilo olan bir yetişkinin kemik dokusunu kuvvetlendirmek için 3 gün içerisinde 60 fincan çay içmesi gerekiyor.

tavsan-kani-cay-nasil-olur

Ayrıca Çay içmek bizi kola – gazoz vb gibi zararlı gazlı içeçekleri içmemizin önüne geçiyor. Yani çay olmasa belki akşam evimizde televizyon izlerken kola içmek zorunda kalacaktık. Zaten Türk insanı için artık bir adet – gelenek durumuna gelmiş.


-------- Sponsorlu --------