Çay Kahve İçmek Su İhtiyacını Karşılar mı

Çay Kahve Tüketimi Su İçmeyi Engelliyor

hava-degisimi-su-adamGün içerisinde yeterli derecede su tüketilmediğinde bedenin kendisi için gerekli suyu kullanarak metabolizmayı susuz bırakmaya başladığını ve bu durumda metabolizmanın doğal işleyişinden uzaklaştığını açıklayan Diyetisyen Gizem Akgül, günlük sıvı tüketiminin çok olmasının su tüketiminin de yeterli olduğu anlamına gelmediğinin altını çiziyor.

Çay, kahve, çorba, meyve suyu gibi diğer içeceklerde de su bulunmasına rağmen suyun verdiği yararların yerini tutmayacağını aktaran Gizem Akgül, “Diğer içecekler günlük su gereksinimimizi karşıladıktan sonra içilmelidir. Bilhassa gün içinde devamlı çay ve kahve tüketenler, bu içeceklerde de su bulunduğunu düşünerek günlük ihtiyaçlarını karşıladıklarını sanıyorlar. Tam tersine aşırı çay ve kahve tüketimi, diüretik etki yaparak vücuttan daha çok su atılmasına neden oluyor” diyerek sürekli çay ve kahve tüketen kişilerin daha çok su içmelerini öneriyor.


-------- Sponsorlu --------

İdrar Renginden Anlayabilirsiniz

Yetersiz su tüketiminde idrarın rengi gerekli sinyalleri veriyor. Eğer idrarınızın rengi koyu sarıysa su tüketiminin yetersiz olduğu sonucuna ulaşabilirsiniz. Böyle bir durumda günlük su tüketim seviyesi attırılmalı ve belirtilerin ortadan kalkması beklenmeli.

Akgül, suyun vücudumuzdaki faydalarını ise şu şekilde sıraladı;

Metabolizmanın hızını arttırır,
Tokluk duygusu oluşmasını sağlar,
Kas kaybını ve kilo kayıplarına bağlı sarkmaları engellemede yardımcı görev alır,
Vücudunuzdaki olaçacak veya var olan ödemin atılmasını sağlar,
Cildin kurumasını önler,
Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar,
Metabolik atıkların dışarı atılmasınında rol oynar,
Beyin işlevlerinin çalışmasına yardım eder.”

22 Mart Dünya Su Günü ile ilgili yazı

Suyun Yeri Bambaşka

“22 Mart Dünya Su Günü” sebebi ile açıklama yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, vücut işlevlerinin düzenli çalışabilmesi için ihtiyaç duyulan asli maddenin su olduğunu söyledi ve vücudumuzun % 60-70’ini suyun oluşturduğunu ifade etti.

Bu rakamın günde 1,5-2 litresinin çeşitli yollarla dışarı atıldığını aktaran Dyt. Akgül, “İnsan metabolizması % 1’lik bir su kaybını bile hissederken bu oran daha da yükseldiğinde hayati risk meydana getirebilecek boyutlara ulaşabiliyor. Bu nedenle su oranını dengelemek oldukça önemlidir.”


-------- Sponsorlu --------