Bronzlaşmak Cilde Zararı Verir mi veya Yaşlandırır mı?

Bronzlaşma nedir ? Cilt Nasıl Bronzlaşır?

Bronzlaşma aslında derinin hasar görmesi anlamına gelmektedir .Güneşlenmenin yararı yok, zararı çoktur. Deri kanserlerinin temel nedeni güneştir. Bilinenin aksine yaz aylarında koyu ve kalın giyinmek gerekmektedir. Deri yaşlanmasının temel nedeni güneştir. Güneşten sadece plaj ve benzeri açık alanlarda değil, her zaman korunmak gerekir. Güneş deride önce bronzlaşma sonra çillenme, kalınlaşma, kabalaşma ve esneklik kaybolması gibi hasarlara neden olarak cildin kısa sürede yaşlanmasına neden olur. Bundan daha da kötüsü, tüm cilt kanserlerinin temel nedeni güneşe maruz kalmaktır.

 

UV Işınları Yaşlandırıyor

Güneş ışınları erken ve geç dönemde deri üzerinde farklı zararlı etkiler göstermektedir. Erken dönemde yanık, alerjik reaksiyon, pigmente cilt lekeleri, deri bağışıklığında zayıflama (viral ve bakteriyal enfeksiyonlar) görülebilir. Geç dönemde, deri kanserleri ve foto yaşlanma ortaya çıkabilir. UV(ultraviyole) ışınları, ek başka bir faktör olmaksızın tek başına kanserojen etki gösterebilmektedir. Foto yaşlanma ile ciltte kabalaşma, elastikiyet kaybı, derin kırışıklıklar, kahverengi ve beyaz lekeler, damarlarda belirginleşme, pullanmalar görülür. Bu  normal yaşlanma sürecinden çok daha hızlı işler.

 

Yaz aylarında mutlu eden bronzluk yaz bitmeden cilt hastalıklarına maruz bırakabiliyor.

Solaryum bir UV ışık kaynağıdır. Uluslararası Kanser Derneği tarafından sigara gibi solaryum da  en yüksek dereceden riskli kanserojen olarak kabul edilmiştir. Solaryum anlamlı düzeyde filtre edilmemiş UV ışığı ile direkt temas imkanı sağlamaktadır. Ayrıca doğal güneş ışınlarına yoğun temas, sadece yaz aylarında olurken, solaryuma  kışın a rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Solaryum cildin kalınlaşmasına, kırışıklıklara, lekelenmelere, pullanmalara, cildi destekleyen kollajende azalma hatta uzun vadede cilt kanseri gibi pek çok olumsuz sonuçlara neden olabilir. Solaryuma girilmeye başlanan ilk zamanlarda ciltte görünürde herhangi bir olumsuz etki olmayabilir. Ancak yıllar boyunca maruz kalınan UV ışınlarının etkileri hücrelerde birikir. Toplam maruz kalınan miktar tüm bu olumsuz etkilerin oluşumunda önemlidir. Solaryum ile direkt maruziyet ve filtre olmayışı ile hızla değişim gözlenebilir.


-------- Sponsorlu --------

Açık tenlilerde tehlike daha fazla

Beyaz cilt tipleri UV ışınlarının zararlı etkilerini daha yoğun yaşarlar. Özellikle yanıklar, alerjik reaksiyonlar, cilt kanserleri daha sık görülür. Koyu ten rengine sahip kişilerde ise güneşe bağlı, pigmente cilt lekeleri  daha sıklıkla gözlenir.

 

Foto yaşlanmayla karşı karşıya kalabilirsiniz

Uzun süreli ve aşırı maruziyetlerde benlerdeki şekil renk değişiklikleri ve sayılarındaki artış nedeniyle hastaların düzenli takibi gerekebilmektedir. Var olan benlerdeki değişlikler  veya normal deride yeni gelişen koyu renkli oluşumlar mutlaka dikkate alınmalıdır. Cilt lekeleri ve foto yaşlanma da en sık karşılaşılan sorunlardan biridir.

 

Sağlıklı bronzlaşmak için ne yapmalıyız ?

Bu kadar güneşli bir ülkede yaşarken mutlaka güneşten faydalanmayı ve korunmayı öğrenmeliyiz. Güneş koruyucuları kullanıp kurallarına uymalı, öğlen 11.00 – 15.00 saatleri arasında gölgede olmaya özen göstermeliyiz. Ayrıca güneşin zararlı etkilerinden bizi koruyabilecek antioksidanları içeren gıdaları mutlaka diyetimizde bulundurmalıyız. Özellikle vitamin A (betakaroten), E, C, bitkisel kaynaklı gıdalarda bol su tüketmeliyiz.

 

Güzel ve sağlıklı bir cilt için doğru beslenmenin önemi ve yolları

Sağlıklı bir cilt için doğru beslenme altın kuraldır. Yanlış yapılan diyetlerde, saçlarda dökülmeler, kabalaşma, donukluk,  cildinizde solukluk, cansızlık, kuruma, kırışıklıklar kızarıklıklar ve pullanmalar, kaşıntılı cilt lezyonları oluşabilir.  Bol su içilmeli, antioksidan gıda tüketmeli, lifli gıdaları soframızdan eksik etmemeliyiz. Tek yönlü beslenmek çok yanlıştır, ihtiyacımız olan tüm vitaminlerden yeterince alınmalıdır.

 

Bu konuyla ilgili bilgi ve tecrübe sahibi sevgili Bilgi Doktoru okurları bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşabilirler.


-------- Sponsorlu --------