Borç Çorbası Yapılışı

Borç Çorbası Nasıl Yapılır?

Öncelikle malzemelerini verelim;

MALZEMELER

2 büyük baş soğan
Bir demet maydanoz sapı
4 – 5 diş sarımsak
1 kaşık toz seker
250 gram lahana
2 litre et suyu (2 Tablet Et Suyu da kullanabilirsiniz)
2 büyük boy pancar
2 orta boy patates
1 orta boy kereviz
1 adet havuç
3 kaşık domates salçası
50 gram margarin
3 defne yaprağı
Tuz, karabiber, kırmızı biber
Servis sırasında yoğurt veya ekşi krema

bors-corbasi-resmi

Borç Çorbasının Tarifi

2 litre et suyunu veya içerisine 2 et suyu tableti koyduğunuz çorba suyunu kaynayana kadar ocakta bekletiniz.

Pancarların kabuklarını soyduktan sonra kibrit çöpü inceliğinde doğrayın.

Pancarları cam bir kaba almaya çalışın çünkü Plastik kaplar pancar rengine boyanabilir.

Tuzla dövülmüş ve macun haline gelen sarımsakları pancarlara ekleyin  ve bir miktar ovalamanızın ardından bir kenara ayırınız.

Soğanı ince şekilde çintiniz ve yağ ile kavurunuz. Soğanlar öldükten sonra da içine domates salçası ekleyiniz, Salça kokusunun gitmemesi için bir miktar daha soğanlarla birlikte kavurmaya devam edin.


-------- Sponsorlu --------

kelle paca corba yemek

Artık pancarları ilave edebilirsiniz, ateşin altını kısınız pancarlar yumuşak bir kıvama gelene kadar pişiriniz. Fazla kavurmayınız, pancarlar daha sonra çorba ile de pişeceği için çok yumuşak olacaktır.

Hazırlamış olduğumuz et suyunu bu soğanlı, salçalı, pancar kavurmasına ekleyin. Şimdi küp şeklinde doğradığınız havuç, kereviz, patates (Biraz büyükçe), doğranmış Lahana, Defne Yaprağı, şeker, bağlanmış maydanoz sapı çorbaya ekleyiniz.

Sebzeler yumuşak bir kıvama gelene kadar kaynamaya devam edin. Çorba pişince maydanoz sapı ve defne yapraklarını servisten önce çıkarın. Ekşi krema veya iyice çırpılmış yoğurtla birlikte servis yapabilirsiniz. Her tabağa koyacağınız 1 veya 2 çorba kaşığı yoğurt, corbaya bambaşka bir lezzet katacaktır.

Borş Çorbasının Faydaları

Çorbalar genel olarak insan sağlığına faydalıdır. Borç çorbasında ekstradan çok miktarda farklı çeşit besinler olduğu için bu besinlerdeki tüm vitaminleri elde etmiş oluyorsunuz ve hastalıklara yakalanma ihtimaliniz çok düşüyor. Ayrıca boğaz ağrılarınız için de borş çorbası içebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------