Zihinsel Engellilere Robot Destekli Eğitim Projesi

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Erzincan ilinde Zihinsel Engelliler İçin Robot Destekli Eğitim projesinin tanıtımı yapıldı.

Rehberlik ve Araştırma Merkezinde, Erzincan Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Durmuş Özdemir tarafından doktora tezi amacıyla tasarlanan “Zihinsel Engelliler İçin Robot Destekli Eğitim” projesinin tanıtımı yapıldı.

Zihinsel Engelli Çocukların eğitimlerinde kullanmak amacıyla Güney Kore’den getirilen ‘İrobiQ’ adlı robotun Türkçe yazılımını tasarlayan Özdemir, değişik ülkelerde çocuklara insansı robotlar vasıtasıyla matematik ile İngilizce öğretildiğini vurguladı.

Ayrıca; yaklaşık 1,5 aydır Erzincan Rehberlik Araştırma Merkezi’nde zihinsel engelli öğrencilere ‘İrobiQ’ isimli robotla kavram, matematik ve sosyal model eğitimlerinin verildiğini açıkladı.

Erzincan Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Durmuş Özdemir Açıklaması

Robotla eğitim alanında ön pilot çalışmalarını tamamladıklarını ifade eden Özdemir, şunları kaydetti: “Bu projede zihinsel engellilerin çok hızlı unutup, öğrenme zorluğu çektiklerinin tespitinde bulunmuştuk. Bu nedenle çare olarak öğrencilere insansı tepkiler verebilecek, öğrencilerin dikkatlerini yükselten, motivasyonlarını artıran ve öğretimlerinde kalıcılığa imkan sağlayan insansı robot üzerinde çalışmayı seçtik.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Çalışmaların neticesinde gerek rehber öğretmenlerin, gerek ölçme değerlendirme sonuçlarının bizlere vermiş olduğu bilgiler ışığında görüyoruz ki insansı robotlar zihinsel engelliler üzerinde oldukça başarılı. Bunun Türkiye genelinde Fatih Eğitim Projesi kapsamında yaygınlaştırılabileceğini düşünüyoruz.”

Erzincan Valisi Süleyman Kahraman ın Robot Destekli Eğitim projesi Açıklamaları

Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, zihinsel engelliler için yapılan robotlu eğitimin oldukça önemli ve güzel bir şey olduğunun altını çizdi.

Türkçe dil paketi yüklenen robotun engelli öğretiminde kullanılmasının ülkemizde örnek bir proje olduğunu dile getiren Kahraman, özel öğretimde ciddi bir mesafe aldıklarını, uygulamanın devamının geleceğini belirtti.

Yapılan Robotlu Eğitim Projesi ile ilgili görüşlerinizi ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir önceki yazımız olan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Doktora Saldırı başlıklı makalemizde Abdülhamit Enes Camcıoğlu, Abrulaziz Albay ve Görüntüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

6 YORUM

  1. Pingback: Dijital Sağlık Kampüsü » Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Telomerleri Uzatarak 200 Yıl Yaşamak » Bilgi Doktoru

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir