Yonca Bitkisinin Faydaları Nelerdir

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bu yazımızda Yonca Bitkisi Hakkında sevgili Bilgi Doktoru okurlarına bilgi verilmektedir.

Yonca Bitkisi Hakkında Bilgi

Birçok türü vardır. Çiçekleri sarı renkli ve güzel kokuludur.  Kokulu yonca yurdumuzda yetişen 30-100 cm boyunda, iki yıllık otsu bir bitkidir. Üç parçalı olan yapraklarının kenarları genellikle dişlidir. Çoğu zaman hayvan yemi olarak yetiştirilir. İçinde yer aldığı familyanın öteki üyeleri gibi yonca da köklerindeki yumrularda yaşayan bakteriler sayesinde toprağı azotça zenginleştirir. Bu bakteriler havadan aldıkları azotu bitkinin yararlanabileceği bileşiklere dönüştürerek toprağa katar. Bitki de bu bileşikleri kullanarak protein ve aminoasit üretir.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Gövdesi silindir biçiminde, tüysüz açık yeşil renkli, boyuna çizgili ve çok dallıdır. Yaprakları saplıdır. Dalların ucunda dik salkımlar halindedirler. Çiçekli ve yapraklı dalları; kumarin, melilotik ve kumarik asitler ve uçucu bir yağ taşır.

 

Yoncanın Faydaları Nelerdir?

Romatizma ağrılarını giderir. Sinirleri yatıştırır. Baş ağrılarını giderir. İshali keser. Midenin düzenli çalışmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Yulafın Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Yulaf Bitkisi, Yulaf Faydası ve YULAF HAKKINDA BİLGİ hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir