Vucuttaki-Yaglar-Nasil-Aldirilir

Yağ Alma (Liposuction) İşlemi Nasıl Yapılıyor, Zararı var mı?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bu yazımızda Liposuction yani yağ aldırma işlemiyle ilgili merak ettiklerinizi siz değerli Bilgi Doktoru okurları için şöyle sıraladık :

 

Yağ Alma Ölüme Yol Açar Mı, Tehlikeli midir ?

Yağ aldırma işlemi yapılan diğer ameliyatlardan daha tehlikeli değildir. Hasta seçimi ve kullanılan teknik oldukça önemlidir. Alınan yağ dokusu miktarı çok yüksek olmadığı takdirde riskleri daha da azalır. Bu konuda başvuracağınız plastik cerrah size en doğru şekilde tavsiyelerde bulunacaktır.

 

Yağ Aldırmada Lokal Anestezi mi Yapılmalıdır?

İster lokal anestezi altında yapılsın, ister genel anestezi altında yapılsın her cerrahi işlem risk taşır. Liposuction işleminde risk anestezinin tipinden çok alınan miktara bağlıdır. Sıklıkla hastalardan 2 litre civarında aspirasyon yapılır. Alınan miktar 6 litrelere ulaştığında ve geçtiğinde riskde artış yaşanır.

 

LİPOSUCTİON AMELİYAT MIDIR ?

Liposuction çok küçük kesilerdem yapılan bir ameliyattır. Yaklaşık 3mm uzunluğundaki giriş yerlerinden yapılan bu işlemde yağların alınacağı bölgenin genişliği önem arz eder. Kesi miktarının az olması bu işlemin ameliyat olmadığı anlamına gelmez. Liposuction ciddi bir girişim olup lokal veya genel ameliyathane/girişim odası ve hastane koşullarında gerçekleştirilmelidir.

 

Yağ Alma İle Alınan Bölgelerde Yine Yağ Toplanır mı ?

Liposuction işlemi ile yağ alınan bölgede sadece hücrelerdeki yağ içeriği alınmaz, bölgedeki yağ hücrelerindede parçalanma meydana getirildiği için sayısal azalma olur. Dğer bir deyişle işlem sonrasında ilgili bölgrdE potansiyel yağ tutabilecek hücre sayısı azalmaktadır. Normal sınırlardaki kilo alış verişlerde (beş kg içerisinde kalındığı takdirde) sıklıkla alınan bölgede eskisi kadar yağ toplanması olmaz.

 

Liposuction Yöntemi İle İstediğim Kadar Yağ Aldırabilir miyim? Bu işlem sadece Karın Bölgesine Mi yapılır


Liposuction ile kan değerlerinizede bakılarak belli miktarda yağ alınabilir. Bu miktar beden ölçüleriniz, vücut yağ oranınız, genel sağlık durumunuz ve ameliyat sırasında çekilen miktardaki kan karışımı oranına göre bireyden bireye değişir. Genellikle 6 litre üstü alımlarda kan verilmesi gerekebilir. Bu miktarlar çoğu zaman bedenin sıvı elektrolit denilen sıvı dengesi üzerine olumsuz etki eder.

Dolayısıyla birey dilediği sıklıkta ve miktarda yağ aldıramaz. Miktar ve zamanlama tıbbi bir karardır ve plastik cerrahınızın tavsiyelerine ciddi anlamda kulak vermek gerekir.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Liposuction yağ olan her bölgeye yapılabilir. Klasik olarak karın ve basen bölgesi en sık yağ alma işlemlerinin yapıldığı alanları oluşturur. Ancak özellikle teknolojinin gelişimi ile yüz ve boyun, kol, sırt, ayak bilekleri, diz iç kısımları ve bacaklar da sıklıkla tedavi edilen bölgeleri oluşturmaktadır.

 

LİPOSUCTİON KİLO VERMEK İÇİN MİDİR ?

Bu işlem kilo verme işlemi değildir, şekil verme işlemidir. Kilosu arzu edilen kilonun çok üzerinde olan bireylerde, beslenme ve egzersiz programları ile öncelikle bir miktar kilo kaybı sağlanmalı ve ardından liposuction işlemi gerçekleştirilmelidir. İdeal liposuction hastası kendi kilosundan %10-15 fazlası olan ve lokalize fazlalıklardan şikayetçi olan kişidir.

 

LİPOSUCTİON HEMEN ETKİSİNİ GÖSTERİR Mİ ?

Liposuction da diğer ameliyatlar gibi bir iyileşme periyodu gerektirir. İşlem sonrasında ilk iki haftada ödem ve şişlikler olur. Ardından incelme periyodu başlar. Bu incelme 6 aya kadar devam edecektir. Bu iyileşme periyodunda bilimsel kanıtları az da olsa lenf drenaz, LPG, radyofrekans gibi uygulamalar, iyileşme hızını ve kalitesini arttırmakta olduğu gözlemlenmektedir.

 

Yağ Alma İşlemi Sonrası Çok Ağrı Olur mu?

Liposuction işlemi genel olarak çok ağrılı bir girişim değildir. Alınan miktarada bağlı olarak kişi günlük yaşantısına 3 ile 7 gün arasında rahatlıkla döner. Ağır spor faaliyetleri için ise 10-15 günluk bir süreye ihtiyaç duyulur.

 

Liposuction Hangi Aylarda Yapılmalıdır?

Liposuction her mevsim yapılabilen bir işlemdir. Girişimden sonra meydana gelen morlukalr olduğu sürece güneşlenme istenilmez. Kişi denize girebilir ancak güneşlenme veya solarıum için bir ayın ameliyat sonrasında tamamlanmasında fayda vardır. Yaz aylarında korse kullanımıda zaman zaman hastalarda terlemeler nedeniyle zorluk yaratabilir ancak işlemin yaz aylarında yapılmasının tıbbi bir engeli yoktur.

 

Liposuction yani yağ aldırma işlemiyle ilgili bilgi ve tecrübelerinizi Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Bronzlaşmak Cilde Zararı Verir mi veya Yaşlandırır mı? başlıklı makalemizde Bronzlaşmak Yaşlandırır Mı, Cilt Nasıl Bronzlaşıyor ve Güneş Cilde Zararlı Mı hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir