kahve-turk-icecek

Türk Kahvesinin Çocuklara Faydası

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi Oy Verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 3,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Canan Karatay’dan Çocuklara ‘şekersiz Türk kahvesi için’ önerisi

Geçtiğimiz gün tartışmalı açıklamaları sebebiyle ile ilgili suç duyurusunda bulunulan Prof. Dr. Canan Karatay yeni bir açıklamalarda bulundu.cocuklar-gece-uyumadan-sut-icen-cocuk

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, çocuklara şeker yemelerini tavsiye etmediğini vurgulayarak, “Çocuklar, Türk kahvesini şekersiz olmak koşuluyla diledikleri kadar içebilir. Kahve çok kuvvetli bir antioksidandır. Şeker beyinde tahribat yapıyor, kahve onu düzeltir, cin gibi yapar” dedi.

Bursa 13’üncü Kitap Fuarı’nda imza günü ile ilgili etkinliğe katılan Prof. Dr. Karatay, çocukların sağlıklı ve doğal yiyeceklerle beslenmesinin oldukça önemli olduğunu, paketlenmiş suni gıdaları kesinlikle tüketmemeleri gerektiğini ifade etti.

Şekersiz Kahvenin Çocuklara Faydası

Karatay, Türk kahvesinin beyin için uyandırıcı etkisi olduğunu da vurgulayarak, “Çocuklar, Türk kahvesini şekersiz olmak şartıyla diledikleri kadar içebilir. Kahve çok kuvvetli bir antioksidandır. Şeker beynimizde tahribat yapar, kahve onu düzeltir, cin gibi yapar” şeklinde konuştu.

Çocukların sağlığı çin tüketmeleri gereken besinler

Ülkemizde zeytin, zeytin yağı, fındık ile fıstığın bol olduğunu dile getiren Karatay hoca, “Çocukları bunlara alıştırmamız gerekiyor. Sarısıyla doğal köy yumurtası, yağıyla doğal kuzu etlerini yemeliler. Çocuklara paça vermek de oldukça önemli. Gelişme dönemindeki çocukların köy tereyağı yemesi de oldukça önemli. Bunların içerisinde çocukların büyüme döneminde çok ihtiyaçları olacak kalsiyum, protein, mineral, vitamin, omega 3 ve tüm yağlar mevcut. Bu yağlar ve çocukların büyüme dönemindeki ihtiyacı olan A, D, E ve K vitaminleri vücuda girdiği zaman çocuklar cin gibi oluyor” şeklinde konuştu.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Çocuklara FINDIK ve FISTIK

Karatay, çocuklara bol bol fındık ile fıstık yemelerini önerdi. Bu yiyeceklerin kan yapıcı ve vücudu ısıtıcı özellikleri olduğunun altını çizen Karatay, “Fındık ve fıstıkta doğal karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitaminler bulunur. Fındık, fıstık doğanın vitamin ile mineral kaynağıdır” cümlelerini kullandı.

Gelişme ağındaki çocuklara bilhassa doğal karbonhidrat bulunduran yiyecekleri tavsiye eden Karatay, kuru baklagillerin doğal karbonhidrat içerdiği bilgisini aktardı. Karatay, “Çocukların kesinlikle kuru fasulye, mercimek, börülce yemesi gerekiyor. Yalnız kuru fasulye, pilav üstü olmayacak” değerlendirmesini yaptı..

Okul Kantinlerinde Meyve ve Sebze Bulunması

Okullarımızın kantinlerinde hazır yiyeceklerin çocukların sağlığına zararlı olduğuna değinen Karatay hoca, şunları dile getirdi:

“Kantinlerde doğal, günlük sebze ve meyveler bulunabilir, çocuklarımıza bunlar sunulabilir. Sağlıklı, doğal süt, fındık ve fıstık da verileblir. Anneler, okula giderken çocuklarının ceplerine, çantalarına fındık, fıstık, bir de ayran, ev yapımı yoğurt koysunlar. Çocuklar ev yoğurdunun içerisine ceviz koyup kaşıklasın, yesin. Kantinlerde pakete girmiş yiyecek bulundurulmasın. Beyni geliştirmek için ceviz, omega 3 ile D vitamini oldukça önemlidir. Roma İmparatorluğu dönemlerinde ruh hastalarına beyinlerini geliştirmesi için ceviz yediriliyordu.” dedi.

Canan Karatay, saatlerce bilgisayar başında çalışmanın beyinleri olumsuz yönde etkilediğini belirterek, çocukların hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi. Öğrencilere şeker yemelerini hiçbir zaman tavsiye etmediğine dikkati çeken Karatay, “Şeker beynin gıdasıdır” denildiğini yalnız şeker ile tatlıların geçici bir süre enerji ve mutluluk sağladığını, beyne gıda vermediğini açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Hamilelere Üryani Eriğinin Faydaları başlıklı makalemizde eriği, faydaları ve faydası hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir