Spora başlamak istiyorum

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Spora Başlamak İçin Ne Yapmalı

Spor yapmaya başlamanın belli kuralları vardır. Bu kurallara uyulmazsa beden zarar görür. Spordan fayda görebilmek için, vaktinde ya­pılmalı, ölçülü, orta karar sporla yetinmelidir. Spora başlarken ve bı­rakırken uyulması gereken en önemli kural masaj yapmak ve bede­ni ovmaktır.

Spora birden bire başlanmamalıdır. Ansızın spor yapmaya başla­mak, uyuyan insanı aniden uyandırmaya benzer. Nasıl uyuyan insanı yavaş yavaş, alıştırarak uyandırıyorsak spora başlarken de masaj ya­parak bedeni alıştırarak başlamalıyız.

fitness-blog


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Spora Başlamadan Önce

Spora başlamadan önce yapıla­cak masaj ve ovdurma işlemi yavaş yavaş başlamalı yavaş yavaş arta­rak devam etmelidir. Özellikle ayaktan başlanır, baldırlar, dizler ovu­lur. Uyluğa gelince sertçe ovma devam etmeli kaslar yumuşayıp ısı­nınca durulmalı ve spora başlanmalıdır. Bu hazırlık masajıdır.

Sporun süresi ve ağırlığı insanın yüzünün renginin kızarıp hare­ket ve tavırlarını aşırı zorlayacak seviyeyi aşmayacak şekilde olmalı­dır. Sporun bitiminde yine yavaş yavaş masaj yapılır.

Bu sefer el ve ba­cakları uzatıp kendine çekmek suretiyle birkaç kez gerilme hareketle­ri yapmalıdır. Böylece spordan arta kalmış olan fazlalık artıklar var ise bu yolla harcanmış olur. El ve ayakların uzatılıp kendine çekildiğinde nefesi tutabildiğince tutmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Spor Yapmanın Yararları başlıklı makalemizde düzenli, etkisi ve faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir