Hibiskus Çayı Neye İyi Gelir?

Hibiskus Çayı Nelere Fayda Sağlar?

Güzelim ülkemizde çay dedin mi birden fazla çeşidini bulmak mümkündür. Hibiskus da çay çeşitlerinden birisidir. Kan şekerinin dengelenmesinden, yüksek tansiyonu olanların şifa bulmasına kadar önemli faydaları var. Aynı zamanda da iyi huylu kolesterolün de artmasında etkisi var.

Antioksidanın bol olduğu çay

Her bitki ve çayda antioksidan sağlayan bir maddenin olduğu mümkündür. Ancak hibiskus denilince akla antioksidan geliyor. Buda vücutta ne kadar zararlı madde varsa kendisini dışarı da bulacak demek. Hibiskus çayının çok farklı renkleri var. Turuncu, beyaz, sarı gibi. Ancak en iyi antioksidan koyu kırmızı olanlarında. Herhangi bir aktarcıda hibiskusu bulabilirsiniz. Ancak bu çayı almadan önce bir tadına bakmanızda fayda var. Eğer ağzınıza aldığınız hibiskus çayı ekşimsi bir tat vermiyorsa, o çayın raf ömrünü doldurmuş olduğunu anlamanız gerekir.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Demirin merkez bitkisi

Sadece antioksidan değil, aynı zamanda da demir ve magnezyum bakımından da hibiskus çayının zengin olduğunu söyleyebiliriz. Yetiştiği toprakta bulunan tüm demir ve magnezyum gibi minareleri emer ve depolar. Bu nedenle hibiskusun yetiştiği topraklarda demir ve magnezyum oranı oldukça azdır. Bundan dolayı ise bu topraklar ikinci kez tarım için bir müddet kullanılmaz.

İçerisindeki mineraller sebebiyle şişkinlikleri olanlar ve gazı bulunanlar için şifa kaynağıdır. Ancak demirin ve magnezyumun az olduğu toprak üzerinde yetişen bir hibiskusun bu faydaları sağlaması asla düşünülemez. Doğru toprakta yetişmiş ola hibiskusu anlamanın yolu da, yine satın almadan önce tadına bakmaktan geçiyor. Eğer ekşimsi bir tat yine alamazsanız, doğru bir toprakta yetiştirilmediğine veya yukarıda belirttiğimiz gibi raf ömrünün dolduğuna kanaat getirebilirsiniz.

Sağladığı diğer faydalar

Baş ağrısını gideren hibiskus çayı, sindirim sistemin çalışmasına ve cildin güzelleşmesine de yardımcı olur. İçerisindeki demir ve minerallerin bol olması, akciğer ve kalp gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır. Bu nedenle ayda bir iki kez veya her gün düzenli bir şekilde hibiskus çayının içilebilir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir