GTA-oyunu-siddet-icerir-mi-cocuklara-zararlari

Gta Bilgisayar Oyunu Çocuklara Zararları

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (9 Kişi Oy Verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 3,67. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Merhaba sevgili okurlarım. Daha önceki makalelerimizde sizlerle MineCraft oyununun çocuklar için zararlı olabileceği düşüncesi ile yasaklanmasının gündeme gelmesini paylaşmıştık. Şimdi de aynı şekilde GTA oyununun çocuklara zararlı olabileceği, şiddet içerikli olabileceği nedeniyle yasaklanması veya çocuklardan uzaklaştırılması gündemde.

Dünyanın en popüler oyunlarından biri olan GTA oyunu şiddet içeriyor mu? Bu oyunda Şiddet varmı? Çocuklara zararlı mı? Yasaklanması Haberi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgileri makalemizde bulabilirsiniz.

Şiddet içeren PC oyunlarının çocuklarımızı şiddete yönelttiği hususunda söylentiler mevcut. Bu konu aileler için bir endişe kaynağı olabilir. Şiddet içeren oyunlarla şiddet davranışları arasında doğrudan bir sebep sonuç ilişkisi bulunmadığını duymak bu konudaki endişeleri yatıştırabiliyor. Bilgisayar oynamak da kavga etmek de çocuklar  için anormal davranışlar değildir ve şiddet davranışları da genellikle çevreden kaynaklanan stres ve kişilik özellikleri ile tanımlanabilir.

GTA Nasıl Bir Oyundur? Çocuklar İçin Zararlı mı? Şiddet İçerir mi? Çocukların oynaması uygun mu?

Çok şiddet içeren bilgisayar oyunlarından bir tanesi GTA oyunudur. Bu oyun içerisinde çocuklar suçlu bir çete üyesini canlandırıyorve suç işlerler. Bu şekildeki oyunların çocukları suça yönelteceğinden, dahası çocukları şiddete karşı umursamaz yapacağından, duygularını körelteceğinden endişe edilir. Ancak suçlu bir kişiyi canlandırıyor olmak, bir suçlu olmak istemekle aynı durum olamaz.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Oyunların bu şekilde korkulacak zararları olmadığı gibi yararlarından da söz etmek lazım. Bunlardan en önemlisi, bilhassa birden fazla oyuncu ile oynanan oyunların çocukları sosyalleştirmesidir. Ebeveynlerin asıl korkması gereken davranış, uzun saatlerle ve kendini sosyal çevreden soyutlayarak oynanan oyunlardır.

Çocuğun yeni tecrübeler kazanıp ilgi alanı kazanması da oyunların yararlarından biridir.

Aileler Ne Yapabilir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bilgisayar oyunları hakkında ailelerin dikkat etmesi gereken en gerekli husus çocuğun bu oyunların başında ne kadar zaman harcadığıdır. Çünkü bilgisayar oyunları endişe duyulduğu kadar tehlikeli olmasa da, çocuğun sosyal çevresiyle de yeterli düzeyde etkileşim içinde olması gereklidir. Eğer oynadığı oyunlar bunu önlüyorsa, tedbir alınmalı, vakit dikkatli bir şekilde kontrol altında tutulmalıdır.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse, çocuğunuz GTA oyununu veya bu tarz şiddet içeren oyunları oynuyorsa, bu oyunun içeriği sebebiyle endişe yapmayın. Her ne tür oyun olursa olsun tek dikkat etmeniz gereken o oyuna ayırdığı vakittir. Ayrıca belirtilen oyunların üzerinde zaten yaş sınırlaması yapar. Bu oyunlar belli bir standartlardan geçerek kullanıcılara sunuluyor.

Bir önceki yazımız olan Mobilya Çiziklerine Ceviz başlıklı makalemizde ahşap, Ceviz ve cevizli hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

2 YORUM

  1. Alp

    sadece diyet Ardeşen içindeki kötü zararlı şeyler kaldırılmasına bir şey demiyorum ama sadece oyun oyun eğlenceli sonuçta hani oyunundaki kaldırabilirsiniz ama yaratıkların sonra tatli kaldırmamızı istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir